Elon Musk zaplatí na dani 11 miliárd dolárov

od Martin Tkáč

Elon Musk, jeden z najbohatších ľudí na svete, bude zároveň mužom, ktorý bude platiť najväčšie dane v histórii. Podľa toho, čo nedávno oznámil na svojom účte na Twitteri, nepôjde o malú sumu. Musk musí do štátnej pokladnice venovať až 11 miliárd dolárov.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Pre tých, ktorí sa pýtajú, tento rok zaplatím na daniach viac ako 11 miliárd dolárov

Podľa odhadov televíznej siete CNBC by sa táto suma ešte viac priblížila k 12 ako k 11 miliardám USD. Po zverejnení tweetu akcie Tesly znížili svoju hodnotu.

Elon Musk, ktorého časopis Time pred pár dňami označil za „osobnosť roka“, ostro kritizoval vládny návrh zákona v novembri. Stanovilo, že dane sa budú platiť z kapitálových ziskov, aj keď sa akcie nepredajú.

Zákon by sa evidentne dotkol veľkých akcionárov verejne obchodovateľných spoločností, ako to bolo v prípade Tesly v jeho prípade.

6. novembra sa spýtal miliónov svojich sledovateľov na Twitteri, či by mal predať 10 % akcií svojej spoločnosti. Ak by respondenti reagovali pozitívne, Musk by sa zbavoval akcií v hodnote približne 14 miliárd dolárov.

Generálny riaditeľ sa v posledných dňoch ostro pohádal aj so senátorkou Warrenovou, ktorá ho nabádala k vyšším daniam.

A keby ste na 2 sekundy otvorili oči, uvedomili by ste si, že tento rok zaplatím viac daní ako ktorýkoľvek Američan v histórii

Dogecoinová komunita bráni Elona Muska

Komunita kryptomien, ktorá považuje Muska za skvelého mentora a influencera, začala obhajovať generálneho riaditeľa Tesly. Najmä skupina priaznivcov Dogecoinu, ktorí tento rok vďaka Muskovým tweetom dosiahli úžasné zisky.

Podľa nadšencov DOGE by bol Musk americkými úradmi perzekvovaný aj za podporu kryptomien, ktoré sú dlhodobo pod prísnym a rigidným dohľadom amerických finančných úradov.

Podľa mnohých ďalších ultramilionárov by však profitoval z výhodných zákonov, ktoré by mu umožnili zaplatiť oveľa menej, ako je dlžná daň. Najmä po nástupe Donalda Trumpa do prezidentského úradu.

V rokoch 2014-2018 by zaplatil dane vo výške približne 450 miliónov USD pri príjmoch 1,52 miliardy USD. Jeho majetok by sa však za tie roky zvýšil o viac ako 13 miliárd dolárov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár