Jimmy Zhong alebo príbeh o tom, ako okradnúť zločincov z darknetu a vydať sa polícii

Na trhu s kryptomenami môžete zarobiť veľa peňazí. Je to fakt. História bitcoinu je však aj príbehom ľudí, ktorí zmenili svoj život na nočnú moru. Nie kvôli samotnému investovaniu, ale... vlastnej bezmyšlienkovosti. Príkladom je to, čo kedysi urobil Jimmy Zhong.

od Martin Tkáč

Jimmy Zhong – život ako z rozprávky

Nejaký čas žil 33-ročný Jimmy Zhong ako hollywoodska hviezda. Lietal na súkromných lietadlách, organizoval honosné večierky a trávil čas v spoločnosti krásnych žien (napriek tomu, že – mierne povedané – nevyzeral ako Leonardo DiCaprio).

Odkiaľ zobral Zhong, bývalý študent informatiky z University of Georgia, peniaze na taký štedrý život? Z bitcoinov. Dostal ho však nie až tak legálnym spôsobom.

Subjekt tohto textu žil v súkromnom dome v Clark County, Georgia. Žil život, o akom sníva každý 20-ročný. Jedného dňa však do jeho života vstúpil smútok. Pravdepodobne úmerne strate – v marci 2019 niekto ukradol 400 000 dolárov v hotovosti a 150 bitcoinov, v tom čase takmer 600 000 dolárov. 28-ročný mladík zavolal políciu.

Najal si aj Robina Martinelliho, miestneho súkromného detektíva, aby mu pomohol odhaliť identitu zlodeja. Vyšetrovanie odhalilo, že za krádežou stál niekto, kto dobre poznal Zhongov dom a zvyky. Páchateľ presne vedel, kde nájde ukrytý majetok!

V určitom okamihu však krádež ustúpila do pozadia. Ako som už spomínal, Zhong bol veľmi bohatý. Prezentoval sa ako investor z trhu kryptomien. Pochádza teda jeho majetok z predaja bitcoinov? O prípad sa začali zaujímať agenti Internal Revenue Service (IRS), amerického daňového úradu, špecializujúci sa na zločiny súvisiace s kryptomenami.

Odkiaľ máš toľko peňazí, Zhong?

Ukázalo sa, že v roku 2012 Zhong našiel chybu na Silk Road, najväčšej platforme na dark webe, ktorá umožňovala obchodovanie s drogami výmenou za BTC. Medzera umožnila hrdinovi tohto textu stiahnuť niekoľko desiatok tisíc bitcoinov.

Zhongovi sa podarilo dlho skrývať svoju identitu. Viedol luxusný životný štýl a vyplácal bitcoiny pomocou miešačov kryptomien. Ako vysvetlil svoje bohatstvo svojim priateľom? Tvrdil, že ťažil BTC takmer od vzniku bitcoinu.

V roku 2019 však urobil chybu. Previedol BTC v hodnote 800 dolárov na kryptomenovú burzu, ktorá dodržiavala politiku poznania svojho zákazníka (KYC). Práve vďaka tomu a transparentnosti blockchainu ho vypátralo oddelenie vyšetrovania trestných činov IRS.

Zhongov dom prehľadali. Na mieste bolo objavené počítačové vybavenie, disky so súkromnými kľúčmi k BTC peňaženkám, ale aj dôkazy, že na Silk Road sa v roku 2012 vlámal mladý muž.

V dôsledku toho bol Zhong zatknutý. Jeho obranná línia vyzerala zaujímavo. 28-ročný muž tvrdil, že sa chcel vyhnúť väzeniu, aby sa mohol starať o svojho chorého psa Chada.

Nakoniec sa Zhong priznal k krádeži a bol odsúdený na jeden rok a jeden deň väzenia.

Iróniou je, že tento úspešný hacker sa nechal chytiť tak, že zavolal políciu, aby nahlásil krádež a zároveň poslal 800 $ v BTC na kryptomenovú burzu, ktorá používala KYC.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár