Európska centrálna banka začala proces výskumu digitálneho eura

od Martin Tkáč

Európska centrálna banka (ECB) tvrdí, že „začína skúmať“ digitálne euro. Proces bude trvať dva roky. Prezidentka banky Christine Lagardeová verí, že inštitúcia, ktorú riadi, by mala byť pripravená reagovať na dopyt ľudí po digitálnych menách a navrhnúť európske riešenie, ktoré „neohrozuje celý bankový systém“.

Európska centrálna banka a digitálne euro

Predsedníčka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová hovorila o digitálnych menách centrálnej banky a o digitálnom eure zvlášť, v minulom týždni v rozhovore s Klausom Schwabom, zakladateľom a prezidentom Svetovej ekonomickej banky.

Po rozhovore Lagarde na twitteri:

V ECB veríme, že by sme mali byť pripravení a mať k dispozícii technológiu, ktorá uspokojí potreby ľudí. Preto spúšťame dvojročnú štúdiu o digitálnom eure.

Európska centrálna banka digitálne euro

Ďalší záznam nájdete na webovej stránke ECB:

Teraz začíname skúmať, ako by digitálne euro mohlo fungovať. Táto fáza sa začne v októbri 2021 a bude trvať približne dva roky.

Spotrebiteľ musí mať možnosť voľby

Šéfka ECB Lagardeová svojmu povedala, že „ak zákazníci uprednostňujú používanie digitálnej meny namiesto toho, aby mali k dispozícii bankovky a hotovosť, mali by byť k dispozícii“.

Na túto požiadavku by sme mali reagovať. A uistiť sa, že máme riešenie, ktoré je bezpečné, dostupné za priateľských podmienok a ktoré je možné použiť aj ako platobný prostriedok za primeraných podmienok a neohrozuje celý bankový systém – dodala.

Lagarde pokračovala, že toto všetko je „dôvod, prečo sme sa rozhodli pre dvojročný experiment, aby sme sa uistili, že na tento dopyt skutočne dokážeme reagovať“. Dodala, že „hotovosť je k dispozícii a stále bude v obehu“. Stane sa však určitou alternatívou, „preferenciou spotrebiteľa“.

Digitálne euro musí, podľa ECB splniť niekoľko podmienok: zaistiť bezpečnosť pre používateľa, byť užívateľsky prívetivé a lacné na používanie.

ECB tiež vysvetlila osud projektu:

Po dokončení fázy štúdia sa rozhodneme, či začneme s rozvojom digitálneho eura alebo nie. Potom budeme vyvíjať a testovať možné riešenia v spolupráci s bankami a spoločnosťami, ktoré by mohli poskytovať technológie a platobné služby.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár