Centrálne banky sú kryptomenám čoraz viac otvorené

od Martin Tkáč

Prieskum UBS uskutočnený medzi zástupcami 30 centrálnych bánk priniesol prekvapivé výsledky. Bankári javili jasné známky otvorenosti voči kryptomenám.

Centrálne banky sú otvorené kryptomenám

Z opýtaných 14% respondentov uviedlo, že digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) budú vyvíjať tlak na banky, aby investovali do kryptomien. 83% účastníkov prieskumu odpovedalo, že proces učenia sa investovať a spravovať túto novú triedu aktív, digitálne meny, by mohol byť pre inštitúciu, ktorú zastupujú, hodnotný.

Naproti tomu 28% účastníkov prieskumu vidí výhody kryptomien ako aktíva, ktoré nie sú v silnej korelácii s tradičnými trhmi. Ďalších 11% ich považuje za alternatívu k zlatu.

46% respondentov uviedlo, že podľa ich názoru bitcoin a ďalšie kryptomeny nebudú nahradené CBDC, zatiaľ čo 33% vyjadrilo opačný názor. 21% nemá k tejto téme stanovisko.

Téma CBDC

Asi 40% opýtaných očakáva, že masívne vysielanie CDBC sa začne do troch rokov. Asi 46% ľudí potvrdilo, že ich centrálna banka je alebo bola zapojená do pilotných projektov CBDC v minulosti alebo sa predpokladá, že tak urobia v nasledujúcich 3 rokoch.

Väčšina ľudí tiež vyhlásila, že „zatiaľ nie je schopná predpovedať, či budú rezervy ich centrálnej banky investované do CBDC vydaných inými centrálnymi bankami v dohľadnej dobe“.

BTC budú v rezervách centrálnych bánk?

„Bitcoin ako menová rezerva nemôže byť verejne podporovaný žiadnou centrálnou bankou z jedného jednoduchého dôvodu: nie je kontrolovaný žiadnym národným štátom,“ uviedol v prieskume výkonný riaditeľ spoločnosti Ledgermatic Luke Sully.

Podľa neho sa však na BTC a zlato možno počas hospodárskeho poklesu pozerať ako na bezpečné aktíva, jednak ako na zabezpečenie proti inflácii a proti vplyvu vlády.

Budúcnosť dolára a trhov

Nie je to koniec. Odborníci sa pýtali aj na vplyv CBDC na dolár. Podľa viac ako 60% respondentov zavedenie CBDC na trhy zníži úlohu americkej meny. Na druhej strane viac ako 50% zatiaľ nevie, aký bude mať vplyv digitálneho jüanu na internacionalizáciu čínskej meny.

Odborníci sa tiež obávajú o budúcnosť trhov. Hlavným problémom sa stále javí pandémia COVID-19 (79%). K tomu sa pridáva rastúca úroveň dlhu (71%) a otázka inflácie (57%). Je zaujímavé, že inflácia sa v minuloročnom prieskume vôbec nespomínala.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár