Krypto priemysel v Iráne sa obnovil

od Martin Tkáč

Iránska vláda zrušila trojmesačný zákaz ťažby kryptomien. Nariadenie bolo účinné 26. mája a vydal ho bývalý prezident Hasan Rúhání.

Východné teplo a baníctvo

Odhaduje sa, že 4,5% až 7% svetovej ťažby kryptomien prebieha v Iráne. Súvisí to aj so skutočnosťou, že Irán má veľmi veľké zdroje fosílnych palív vrátane zemného plyn.u To sa tiež prejavuje v relatívne nízkych cenách elektriny v tejto krajine.

Toto leto došlo v Iráne k cyklickým veľkým výpadkom elektriny, ktoré sú pripisované extrémnym horúčavám. Boli dni, keď teploty presahovali 120 stupňov Fahrenheita, čo je takmer 49 stupňov Celzia!

Blízky východ a Stredná Ázia sú v tomto ročnom období najtvrdšou vlnou horúčav v histórii. V #Iráne 51,0 ° C v Omidiehu, 50,1 ° C v Abadane, 45,5 ° C v Bam (920 m n. M.). V Turkmenistane 46,7C Uchadzhi, v Uzbekistane 44,7C v Termeze, v Tadžikistane 43,7C v Isambaji (563m).

Pri hľadaní čiastočného riešenia problému spojeného s dodávkou elektriny sa bývalý prezident už rozhodol dočasne zakázať činnosti súvisiace s ťažbou kryptomien. Išlo okrem iného o to, poskytnúť občanovi prístup ku klimatizácii. Potom, čo problémy s teplom ustúpili, novozvolená hlava štátu, prezident Ebrahim Ra’isi, oznámil zrušenie zákazu svojho predchodcu.

Irán v súčasnosti čelí obmedzeniam spôsobeným americkým embargom, ktoré má negatívny vplyv na ekonomiku krajiny. Každú chvíľu sa ozývajú hlasy naznačujúce, že jedným z dôvodov, prečo je krajina priaznivá pre ťažbu bitcoinov, je to, že existuje alternatívna možnosť, ako obísť americké sankcie.

Aktuálne odhady naznačujú, že eliptická ťažba v Iráne generuje príjmy približne 1 miliardu dolárov.

V stredu bola zverejnená informácia, že Ali Sahraee, riaditeľ teheránskej burzy (TSE), oznámil svoje odstúpenie zo svojej funkcie. Dôvodom je oznámenie štátnych médií, že počas zákazu došlo na burze k nelegálnej ťažbe kryptomien.

Vedenie TSE pôvodne popieralo existenciu banskej činnosti, ale neskôr zástupca výkonného riaditeľa Beheshti-Sarsht pripustil, že TSE by mal byť braný na zodpovednosť za nelegálne banské operácie.

Kryptomenové bane v Iráne

Iránske úrady zatiaľ schválili 30 kryptomenových baní. Jedna tretina schválených baní sa nachádza v dvoch provinciách. Jedna z ťažobných fariem sa nachádza v provincii Teherán.

Provincia Semnan, administratívna oblasť východne od Teheránu, je domovom najväčšieho počtu licencovaných zariadení. Je tam šesť baní digitálnych aktív. Ďalej prichádza provincia Alborz so štyrmi, nasledovaná Mazandaranom, Východným Azerbajdžanom a Zanjanom.

zdroj: decrypt.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár