CBDC vs. Bitcoin – prezidentská debata v Argentíne

Sergio Massa, jeden z kandidátov na úrad prezidenta Argentíny, tvrdí, že zavedenie CBDC je jedným z riešení hyperinflácie. Oponent a protikandidát Javier Milei sa zasa domnieva, že ide o najhorší možný ekonomický nápad. Okrem toho je Milei známy svojim pro-bitcoinovým prístupom k ekonomike. Prezidentské voľby v Argentíne sú teda súbojom CBDC vs. Bitcoin.

od Martin Tkáč

CBDC ako riešenie argentínskej hyperinflácie? To hovorí Sergio Massa

Prezidentská kampaň v Argentíne naberá na obrátkach ako Messi v pokutovom území. Hlavnými rivalmi sú Sergio Massa a Javier Milei. Massa chce po nástupe do funkcie prezidenta zaviesť digitálnu menu centrálnej banky (CBDC), ktorá má byť akýmsi liekom na hyperinfláciu, ktorá už Argentínu dlhodobo sužuje. Massa v jednom zo svojich prejavov uviedol, že zavedenie CBDC by sa malo týkať celej krajiny. Zároveň má byť prijatý aj zákon, ktorý legalizuje príjmy a umožní každému, kto má peniaze v zahraničí, aby si ich mohol previesť a voľne nakladať v Argentíne bez nových daní na prepočet cudzej meny na argentínske CBDC.

Na druhej strane, Milei sa vysmieva myšlienke konkurenčného kandidáta a poukazuje na to, že jedinou ochranou pred „scammermi centrálnej banky“ je BTC. Milei chce nielen uvoľniť regulácie kryptomien a zaviesť ich do všeobecného používania, ale predovšetkým zmeniť hlavnú menu krajiny na USD. Je vhodné dodať, že argentínske peso stratilo 99 % voči doláru a konverzný kurz PESO/USD je momentálne 0,0029.

CBDC vs. Bitcoin – prezidentská debata v Argentíne

Sergio verzus Massa alebo CBDC verzus bitcoin

Prieskumy uskutočnené medzi argentínskymi voličmi ukazujú, že medzi kandidátmi nie je žiadny favorit. Z tohto dôvodu budú voľby nového prezidenta Argentíny určované podľa účasti a posledných týždňov predvolebnej kampane. Milei, opozičný kandidát na prezidenta Argentíny, je známy ako excentrický umelec, ktorý chce prevrátiť politický establishment.

Jeho popularita sa nesie na vlne hesiel, ktoré vyzývajú k drastickej politickej zmene smerujúcej k hyperinflačnej priepasti. Je vhodné dodať, že Argentína v súčasnosti čelí obrovskej inflácii. V neslávne známom rebríčku krajín s hyperinfláciou je Argentína druhá za Venezuelou a Libanonom. Voľby v Argentíne sú teda súbojom CBDC vs. Bitcoin.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár