Umelá inteligencia poháňaná atómom – nový projekt Microsoftu

Rozvoj umelej inteligencie závisí od dátových centier a elektriny. Microsoft má v úmysle viesť tieto preteky, čo dokazuje ich nové smerovanie energetickej stratégie.

od Martin Tkáč

Umelá inteligencia pojháňaná novou technológiou je nový projekt spoločnosti zodpovednej za Windows. Microsoft navyše momentálne hľadá odborníkov do svojho nového tímu, ktorý sa zameria na vývoj energetickej stratégie založenej na malých modulárnych reaktoroch. Vývoj umelej inteligencie na báze jadra sa ešte zrýchli.

Malé modulárne reaktory sú určené na napájanie dátových centier a pomáhajú rozvíjať AI

Podľa prezidenta a generálneho riaditeľa spoločnosti Microsoft Satya Nadellu premieňa Microsoft Cloud najpokročilejšie modely umelej inteligencie na svete na novú výpočtovú platformu. Toto je komentár k plánom spoločnosti vytvoriť malé modulárne reaktory, ktoré budú poháňať dátové centrá s umelou inteligenciou.

Veľké jazykové modely (LLM) ako ChatGPT alebo Bard spotrebúvajú obrovské množstvo energie. Podľa výskumu MIT Technology Review môže tréning jedného LLM vypustiť do atmosféry toľko CO2 ako 5 áut. Rastúci dopyt po generatívnej umelej inteligencii si vyžaduje aj alternatívne zdroje energie, ako je jadrová energia. Microsoft momentálne hľadá kandidátov do tímu, ktorý bude zodpovedný za vypracovanie vhodnej energetickej stratégie. Takýto kandidát musí mať viac ako 6 rokov skúseností v jadrovej energetike.

Je umelá inteligencia s jadrovým pohonom dobrý nápad?

Tempo vývoja umelej inteligencie je závratné, a preto spoločnosti ako Microsoft hľadajú alternatívne zdroje energie pre AI. Jadrová energia sa na prvý pohľad javí ako ideálne riešenie. Umelej inteligencii dokáže poskytnúť zodpovedajúce množstvo energie, bez toho, aby zasahoval do okolia. Tu však začínajú pochybnosti niektorých odborníkov.

Nemožno však poprieť, že riešenia založené na umelej inteligencii a cloudových službách robia z dátových centier v súčasnosti jedného z najväčších spotrebiteľov elektrickej energie. Hľadanie alternatívnych zdrojov energie pre takéto zariadenia je preto v záujme technologických gigantov. Spôsobuje to nielen starostlivosť o životné prostredie, ale predovšetkým ekonomika, keďže ceny elektriny neustále rastú.

Bude ChatGPT poháňaný jadrovým pohon? V najbližších rokoch určite.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár