Zruší Čína zákaz kryptomien? Chce to bývalý poradca Čínskej ľudovej banky

Profesor ekonómie a bývalý poradca Čínskej ľudovej banky má pre čínsku vládu prekvapivý návrh. Tvrdí, že úrady by mali preskúmať legalizáciu kryptomien. Zákaz digitálnych mien by mohol viesť k strate príležitostí, ktoré sú pre finančné systémy „veľmi cenné“, vysvetľuje.

od Simona

Newsletter news

Čínsky ekonóm varuje pred stratou príležitostí

Huang Yiping bol v rokoch 2015 až 2018 členom Výboru pre menovú politiku Čínskej ľudovej banky. V súčasnosti pôsobí ako profesor financií a ekonómie na Národnej škole rozvoja Pekinskej univerzity.

Uznáva síce, že zákaz kryptomien môže byť pre Čínu v súčasnosti dobrý, ale zdôrazňuje, že vláda by mala zvážiť, či by takáto politika bola vhodná z dlhodobého hľadiska. Varoval, že trvalý zákaz produktov súvisiacich s kryptomenami by mohol viesť k strate príležitostí, ktoré ponúka blockchain a ktoré sú „veľmi cenné“ pre regulované finančné systémy.

Pripomeňme si, že v septembri 2021 vyhlásila čínska vláda všetky aktivity s kryptomenami za nezákonné s tým, že kryptomeny narušili hospodársky a finančný poriadok krajiny a zároveň sa stali nástrojom zločincov.

Napriek pretrvávajúcim represiám zo strany čínskej vlády sa v Číne stále nachádza značný počet investorov do kryptomien. Podľa analytickej spoločnosti Blockchain Chainalysis patrí Čína medzi 10 krajín s najvyšším počtom prijatých kryptomien.

Okrem toho rozsah ťažobnej činnosti v Číne naďalej rastie. Podľa údajov Cambridgeského centra pre alternatívne financie (CCAF) vygenerovali ťažiari v krajine od septembra 2021 do januára 2022 približne 20 % hashrate siete Bitcoin.

bitcoin

CBDC v Číne

Huang Yiping tiež poznamenal, že čínska centrálna banka sa snaží o úplné prijatie digitálnej meny centrálnej banky (CBDC).

Hoci sa digitálny jüan ešte len testuje, úrady ho už začali zahŕňať do svojich správ o peňažnej zásobe v obehu. Bývalý generálny riaditeľ centrálnej banky pre výskum Xie Ping nedávno uviedol, že používanie čínskeho digitálneho jüanu bolo doteraz „nízke“. To však nič nemení na skutočnosti, že pekinská CBDC je dnes najrozšírenejšou digitálnou štátnou menou na svete.

V pozadí sa pracuje aj na čínskej blockchainovej odpovedi na SWIFT, ktorá by mohla ohroziť prvenstvo USA.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár