Zostáva vyťažiť 10 % bitcoinov

od Martin Tkáč

V pondelok ráno, jeden a pol roka po poslednom halvingu, dosiahlo celkové množstvo BTC v obehu dôležitý míľnik. V súčasnosti je už vyťažených 90 % maximálnej celkovej primárnej kryptomeny.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

90 % z celkových zásob # bitcoínov bolo vyťažených.
Digitálny nedostatok v tom najlepšom.

Aktuálne údaje z Blockchain.com ukazujú, že v súčasnosti je v obehu 18,899 milióna bitcoinov. To znamená, že na vyťaženie zostáva len 10 % z celkovej ponuky BTC. Kým vyťaženie prvých 90 % bitcoinu trvalo približne 12 rokov, zvyšok bude trvať o niečo dlhšie.

Bitcoin má stabilnú zásobu 21 miliónov mincí, ktorú určil jeho anonymný tvorca (alebo tvorcovia) Satoshi Nakamoto. Toto obmedzenie je zapísané v zdrojovom kóde blockchainu a vynútené sieťovými uzlami. Takzvaný „hard cap“ bitcoinu je kľúčovým prvkom jeho hodnoty ako meny a investičného nástroja.

Majk Spirit NFT

O 119 rokov

Podľa odhadov bude teraz dokončenie procesu ťažby bitcoinov trvať 119 rokov. Produkcia nových mincí sa každé štyri roky zníži na polovicu vo vopred stanovenom procese nazývanom bitcoin halving.

Keďže blockchain vytvára nové BTC len ako odmenu pre baníkov, ktorí overujú nové bloky, polovičné zníženie zaisťuje, že keď sa celková ponuka v obehu zvýši, vyprodukuje sa menej BTC. Od mája 2020 baníci zarábali 6,25 bitcoinu za každý nový overený blok. Počas ďalšieho zníženia o polovicu v roku 2024 táto odmena klesne na 3,125 BTC za blok.

Do roku 2040 bude hodnota blokovej odmeny nižšia ako 0,2 BTC. Z 21 miliónov bitcoinov zostáva získať len 80 000. Ťažba posledného bitcoinu bude trvať takmer 40 rokov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár