Zmena priorít zamestnanosti v odvetví kryptomien a blockchainu v roku 2021

od Martin Tkáč

2021 by mohol byť vynikajúcim rokom pre každého, kto hľadá novú prácu v sektore blockchainu a kryptomeny.

Nedávny výskum publikovaný spoločnosťou Crypto Parrot (poskytovateľ simulácií obchodovania s kryptomenami) ukazuje, že vo všetkých sektoroch nášho priemyslu sa podiel pracovných miest súvisiacich s technológiou kryptomeny alebo blockchainu viac ako zdvojnásobil.

Presná miera rastu je 118%.

Tieto údaje sú merané za obdobie od 16. júla 2020 do 16. júla 2021.

Menej ponúk pre vývojárov, dopyt po HR a marketingu rastie

Štúdia publikovaná spoločnosťou Crypto Parrot tiež poskytuje rozdelenie nových pracovných miest podľa zamerania. Nie je prekvapením, že vývoj softvéru predstavuje oblasť s najvyššou úrovňou dopytu zo strany zamestnávateľov. Podiel blockchainových a kryptomenových zákaziek súvisiacich s vývojom softvéru však klesá. Za posledný rok sa počet týchto ponúk znížil o 14,65%.

Kombinácia tohto čísla s poklesom na inžinierskych pozíciách v priemysle (-12,49%) ukazuje, že dochádza k celkovému poklesu o 27,14% v dopyte po technických úlohách v sektoroch blockchainu a kryptomeny. Zahŕňajú pozície priamo súvisiace s vývojom a údržbou hardvéru a softvéru, ktorý podporuje kryptomeny a siete blockchain.

Ľudské zdroje zďaleka zaznamenali najväčší rast na základe ich podielu na všetkých voľných pracovných miestach v odvetví kryptomien a blockchainu. V roku 2021 došlo k 200% medziročnému nárastu pracovných ponúk na pozície súvisiace s ľudskými zdrojmi. Marketing je na druhom mieste s viac ako dvakrát väčším počtom pracovných ponúk (105,88%) v porovnaní s rokom 2020.

Medzi ďalšie významné zvýšenia počtu pracovných ponúk patrí:

Financie: + 100%
Pozície IT a Helpdesku: + 53,84%
Účtovníctvo: + 39,39%
Manažment: + 29,87%

Čo by mohol znamenať tento posun priorít zamestnanosti?

Možno len špekulovať, aké sú dôvody. Kľúčovú úlohu však pravdepodobne bude hrať meniaca sa situácia v štandardoch a protokoloch blockchainu, rastúce používanie a rozvoj otvoreného blockchainu na platformách blockchainu, akým je napríklad Ethereum.

To môže byť jeden z dôvodov, prečo dopyt po technických rolách klesá. Ďalším je prechod mnohých protokolov na model Proof of Stake, čo má za následok pokles dopytu po hardvérových staniciach.

V dnešnej dobe si každý môže technicky vytvoriť svoj vlastný blockchain alebo token. Preto vidíme saturáciu spoločností, ktoré sa viac zameriavajú na monetizáciu než na inovácie. Môžeme konštatovať, že v roku 2021 bude v sektore kryptomeny a blockchainu k dispozícii oveľa viac pracovných miest ako v minulom roku. Ide o pozitívny vývoj pre celé odvetvie.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár