Zlato je takmer najdrahšie v histórii

Zlato sa považuje za klasický bezpečný prístav. Investori utekajú na trh so žltým kovom, keď svet - obrazne aj doslova - horí. Za jednu uncu drahého kovu sa dnes platí viac ako 2 000 USD.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Zlato je čoraz drahšie

ATH zlata v súčasnosti dosahuje 2077 USD. Túto úroveň dosiahla cena zlata 7. augusta 2020. Bolo to obdobie, keď sa svet obával ďalších dôsledkov pandémie COVID-19, zatiaľ čo americký Federálny rezervný systém zaplavoval trh ďalšími vagónmi prázdnych peňazí.

Potom sa to ešte zhoršilo. Fed – v rámci boja proti inflácii – začal zvyšovať úrokové sadzby, čo malo negatívny vplyv na akciové trhy, kryptomeny a práve zlato. Tretieho novembra 2022 cena kráľovského kovu klesla na 1618 USD, čím stanovila lokálne minimum.

S príchodom roka 2023 sa situácia zlepšila. Ukázalo sa, že palivom silného rastu boli bankroty bánk. V uplynulých dňoch vyhlásili bankrot banky Silicon Valley Bank a Signature Bank. Predtým sa zrútila kryptobanka Silverbank. V dôsledku toho Fed napumpoval do finančného systému 300 miliárd USD. Okrem toho odborníci naznačujú, že začne trvalý odklon od politiky kvantitatívneho sprísňovania, čo v praxi bude znamenať ďalšie tlačenie a znižovanie úrokových sadzieb.

V čase písania tohto článku môžete vidieť, že zlato začína týždeň so silnými ziskami. Za 1 uncu sa v súčasnosti platí až 2014 USD. Na to, aby prekonal svoju ATH, už veľa nechýba. Minulý týždeň sa kov nachádzal na úrovniach pod 2 000 USD.

bitcoin

Ako investovať do zlata?

Aký je najlepší spôsob investovania do zlata? Nákupom zlatých mincí. Môžeme si kúpiť mincu danej hmotnosti, čo znamená, že nie sme nevyhnutne nútení investovať do celej unce naraz (aj keď je to najvýhodnejšia voľba – dnes sa za mincu s hmotnosťou jednej unce platí v mincovniach približne 2088 USD; 1/2 unce zasa stojí približne 1174 USD). Mince sa kupujú v mincovniach – špeciálnych obchodoch s týmto typom výrobkov.

Dôležité: odporúčame vždy investovať do fyzického zlata, nie do ETF založených na zlate.

Bitcoin je tiež na vzostupe

V posledných dňoch sme zaznamenali silnú koreláciu medzi bitcoinom a zlatom. Dnes už 1 BTC stojí 28 000 USD. To predstavuje 4,4 % skok v cene na dennej báze a 25 % skok za 7 dní.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár