Zimbabwe odmieta plány na prijatie BTC ako zákonného platidla

od Martin Tkáč

Prijatie bitcoinu v Salvádore ako zákonného platidla vyvolalo veľa diskusií o možných dôsledkoch. Zdá sa však, že Zimbabwe sa napriek nedávnym správam v najbližšom období neplánuje vydať po stopách tejto stredoamerickej krajiny.

CBDC áno, ale nie bitcoin

Zimbabwianska vláda poprela predchádzajúcu správu a uviedla, že jedinou oficiálnou menou zostane zimbabwiansky dolár (ZW $). Na včerajšom zasadnutí vlády túto možnosť odmietla aj ministerka informácií, reklamy a vysielania Monica Mutsvangwa. Odhalila však, že Zimbabwe experimentuje aj s digitalizáciou svojej suverénnej meny.

Tak ako väčšina krajín sveta, aj zimbabwianska vláda prostredníctvom svojej Financial Technology Group skúma digitálnu menu centrálnej banky na rozdiel od kryptomien, bitcoinov alebo akejkoľvek formy derivátov.

Nie je žiadnym prekvapením, že o CBDC má väčší záujem aj Zimbabwe. Najmä vzhľadom na to, že regulátori na celom svete skúmajú rovnakú cestu v reakcii na rastúci kryptomenový priemysel. Zatiaľ čo mnohé krajiny rozvíjajú svoje experimenty CBDC, Afrika nezaostáva. Napríklad Bank of Ghana nedávno oznámila pilotný projekt e-cedi. Okrem toho, nigérijská e-Naira tiež debutovala v poslednom októbrovom týždni.

Pozícia na kryptomenách

Nedávne objasnenie nasleduje po správach, že vláda zvažuje použitie bitcoinov (BTC) ako legálnej platobnej možnosti.

Správa tiež citovala Charlesa Wekweteho, tajomníka prezidentskej kancelárie. Wekwete údajne uviedol, že vláda zvažuje prijatie bitcoinu s pomocou organizácií zo súkromného sektora.

Minister financií a hospodárskeho rozvoja Mthuli Ncube predtým uviedol, že táto kryptomena sa v krajine nebude používať ako mena. Profesor však nie je úplne proti kryptomenám.

V septembri tohto roku Ncube tvrdil, že nie je zástancom myšlienky používania kryptomeny ako „obchodnej meny“ kvôli jej vysokej volatilite. Napriek tomu sa domnieva, že nie je nič zlé na tom, aby sme preskúmali túto triedu aktív, aby sme pochopili jej ziskovosť.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár