Zberateľ NFT Bored Ape prišiel o 1 milión dolárov kvôli podvodníkom

od Martin Tkáč

Calvin Becerra, vlastník troch ikonických nevymeniteľných tokenov (NFT) zo série Bored Ape, o všetky prišiel kvôli podvodníkom na sociálnej platforme Discord. Mnohí veria, že to bol hlúpy spôsob, ako darovať digitálne umelecké dielo v hodnote 1 milióna dolárov.

„Chlapci, ktorí predstierali, že sú kupujúci na Discorde, mi pomohli vyriešiť problém, o ktorom sme si mysleli, že sa stal,“ povedal Becerra o svojom dobrodružstve z 31. októbra.

Sťažoval sa:

Prešli ma cez nastavenia jazyka v mojej MetaMask a povedali mi, aby som si vybral možnosť, potom mi všetko zobrali.

Tri opice, ktoré sú súčasťou zbierky Bored Ape Yacht Club, majú spolu hodnotu takmer 1 milión dolárov. Becerra kúpil jednu z opíc len pred dvoma týždňami za 65 ETH, čo je približne 300 000 dolárov pri súčasných trhových cenách. Celkovo minul 185 ETH alebo 854 000 dolárov na tieto tri NFT, ako bolo zaznamenané v jeho transakcii OpenSea.

Po strate ich série Bored Ape NFT sa zdá, že motivačný rečník neposlal podvodníkom svoju počiatočnú frázu alebo niečo podobné. Jednoducho to umožnilo uskutočniť prevod a online zločincom poskytlo plnú kontrolu nad umeleckými dielami prostredníctvom bežného chatu Discord.
Niektorí komentátori tvrdia, že to, čo sa mu stalo, nemožno vôbec považovať za hackovanie. Hovorí sa, že Becerra bol okradnutý.

Platformy sociálnych médií často navštevujú podvodníci, ktorí chcú ľahko zarobiť peniaze. Dokonca sa podriaďujú legitímnym správcom na oficiálnych firemných kanáloch. Becerra prepadol tomuto starému triku a krypto Twitter bol nemilosrdný v kritike jeho údajnej naivity.

Majiteľ Bored Ape prosí

Becerra sa stal ešte komickejším vo svojom zúfalom pokuse získať svoje drahé opice. Napísal zlodejom list NFT a prosil:

„Prosím, dohodnime sa. Je to lepšie ako nič.“

Obchodník dúfa, že vyhrážky, že opice zaradia na čiernu listinu ako ukradnuté umenie, zmenia postoj podvodníkov.

Zlodeji ignorovali jeho prosby a namiesto toho odpovedali tým, že dali opice na predaj. Nakoniec sa Becerra obrátil so žiadosťou o pomoc na komunitu NFT.

Ak mi pomôžete odstrániť vaše ponuky od tých ukradnutých opíc a bojkotovať predaj, možno ich to prinúti znížiť cenu. Takto som mohol aspoň svoju PFP opicu (profilový obrázok) zohnať lacnejšie. Už neviem, čo mám robiť.

Zberateľ dokonca zavolal na americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI), aby nahlásil krádež.

Konečne prišla nejaká pomoc. Trh s nevymeniteľnými tokenmi OpenSea, Rarible a NFT Trader zakázal predaj ukradnutých opíc na svojich platformách. 3. novembra Bacerra získal jednu zo svojich opíc a poďakoval „svojim únoscom za vyjednanie jeho bezpečného návratu“.

Chyby zabezpečenia

Krádež odhaľuje hlavné bezpečnostné slabiny v odvetví NFT. Navyše nie všetci boli nadšení zo zásahu trhov NFT.

@Asmodean_ komentoval:

Takže tieto platformy ukázali, že sú schopné a ochotné zrušiť a odstrániť prístup k NFT. Nemali by byť NFT riešením potenciálneho zasahovania? Ak môžu platformy zasahovať do prístupu k blockchainu, čím sú jedinečné?

Becerra mal posledné slovo pre milovníkov a zberateľov tokenizovaného digitálneho umenia.

„Dávajte si pozor na názvy účtov Discord, ktoré sa zhodujú s menami moderátorov a presnými číslami ID Discordu,“ varoval.

„Neodpovedajte na DM (priame správy) ani neklikajte na žiadne odkazy. Vzali odo mňa viac ako milión dolárov v opiciach a NFT.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár