Zbavte  sa syndrómu FOMO a uplatnite radšej JOMO

JOMO je presný opak efektu FOMO.Rozmach internetu, smartfónov a sociálnych médií zmenil spôsob ako sa správame, komunikujeme, ako myslíme. Zároveň so sebou priniesol raketový nárast množstva informácií, ktorými sme nepretržite zahltení.

od Matej Demeš

Len pre informáciu, odhady hovoria, že až 90 % všetkých dát, ktoré kedy boli na svete vytvorené, vzniklo za posledné dva roky. Nie je už v silách človeka stíhať všetky dôležité správy registrovať.

Ako keby obáv už nebolo dosť

Najmä s rastúcou popularitou sociálnych sietí sa objavil syndróm FOMO (z angl. Fear Of Missing Out), čiže strach zo zmeškania niečoho. Ide o obavu z premeškania nejakej dôležitej správy alebo informácie, ktorá sa vo svete udiala.

Fear Of Missing Out GIF

Výsledkom je, že sa snažíme byť neustále pripojení, aby sme nezmeškali žiaden telefonát, správu alebo status. Čoraz viac ľudí tak svoj smartfón vôbec nevypína a majú ho pri sebe aj v noci, aby o nič neprišli.

K podobnému efektu môže dôjsť aj v biznise alebo pri investovaní. Investori sa obávajú, že im „ujde vlak” a zmeškajú skvelú investičnú alebo podnikateľskú príležitosť, či nový trend.

Platí to na akciových aj komoditných trhoch, no s veľkou pravdepodobnosťou takéto pocity mávajú najmä tí, čo objavili svet kryptomien. Tento stále ešte mladý trh je známy tým, že sa na ňom obchoduje nepretržite 24 hodín a ceny aktív sa dokážu v krátkom období nezadržateľne rozbehnúť.

Kým pri akciách alebo komoditách zväčša ešte býva priestor pre „naskočenie do vlaku“, pri skupine digitálnych aktív okolo bitcoinu sa pri pohľade na grafy niekedy môže zdať, že vlak už ušiel. Cena je už príliš vysoko na vstup do investície. Stačí sa pozrieť na historický graf Bitcoinu a hneď nájdeme množstvo takýchto situácií. Napríklad v marci 2020 sa cena bitcoinu pohybovala pri 4 000 dolároch,  aby o rok už bola nad hranicou 60 000 dolárov.

Načo riskovať

Prečo spomínam trh, ktorý so sebou prináša také riziká? Bitcoin môže práve v tomto období  byť vhodnou poistkou proti inflácii, ktorej príchod bol po bezbrehom tlačení nových peňazí zo strany centrálnych bánk len otázkou času. Navyše je to dobrý doplnkový nástroj na diverzifikáciu portfólia, čiže rozloženia rizika. Nielen čo sa týka toho investičného, ale aj pre ochranu voči dosahu bankovo-politického „veľkého brata”. V neposlednom rade krypto trh má v sebe značný potenciál rastu, čo už objavili aj veľké banky a inštitúcie.

Dosť bolo strachu

Poďme späť k obavám, že človeku niečo unikne. Je tu riešenie, ako spať pokojne. Namiesto neustáleho strachu zo zmeškania, je dobré si vypestovať iný zvyk. Jeho názov na prvý pohľad vyzerá veľmi podobne, no je to presný opak efektu FOMO.

Reč je o prístupe JOMO, čiže radosti z chýbania (z anglického Joy of Missing Out).

I Deserve This Al Pacino GIF

Ide o vedomé premeškanie všetkého ruchu, ktorým nás zahlcujú médiá a sociálne siete. Jeho cieľom je užívať si prítomnosť, žiť tu a teraz bez neustáleho vyrušovania.

A ako je možné tento princíp uplatniť pri investovaní?

Je to jednoduchšie, než si myslíte a navyše prináša aj lepšie výsledky.

Snom každého investora je nakúpiť, keď je cena dole, zviesť sa na rastúcej vlne a na vrchole predať. No len málokomu sa to podarí. Štatistiky hovoria, že to vyjde len dvom percentám investorov, zvyšných 98 % sa „netrafí”.

Prečo?

Buď nemajú znalosti alebo dostatok informácií o aktívach, do ktorých investujú. Prípadne im chýba šťastie.

Princíp JOMO im ani s jedným nepomôže. Tak teda prečo si ho osvojovať?

Vedomé premeškanie správ a udalostí na finančných trhoch si môže dovoliť každý investor, ktorý investuje pravidelne. Vyhne sa stresu a bezsenným nociam plných myšlienok, či nakúpil v správny čas a za správnu cenu.

Ideálne riešenie do rozbúrených vôd

Na investíciu je potrebné sa pozerať z dlhodobého hľadiska. Kto neverí, nech sa pozrie na historické grafy. Pravidelné investovanie je jedna z najefektívnejších foriem, ako sa vyhnúť krátkodobým výkyvom a získať zaujímavé výnosy.

Jednoducho eliminuje kolísavosť cien a z volatility robí príležitosti na dobrý nákup. Stojí preto za úvahu pouvažovať nad vyčlenením pár percent voľných peňazí a pravidelne ich investovať. Ako poistku.

Vďaka nastaveniu pravidelného investovania môže každý investor pokojne spať s vedomím, že mu nič neuniká. Pokiaľ bude mať disciplínu, pravidelnosť a výdrž, môže spávať pokojne.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár