Zaujímavé blockchainové start-upy zo strednej a východnej Európy

od Martin Tkáč

Technológia blockchain si v poslednej dobe získala obrovskú popularitu. Preto nie je žiadnym prekvapením, že v posledných mesiacoch sa mnoho start-upov v strednej a východnej Európe zameralo práve na túto pobočku.

V tomto článku si predstavíme 10 najzaujímavejších európskych blockchainových start-upov, na ktoré sa oplatí pozrieť.

Coinrule

Coinrule je český start-up zameraný na posilnenie postavenia začínajúcich obchodníkov s kryptomenami v prostredí, kde hlboko dominujú hedžové fondy a pokročilé algoritmické riešenia. Spoločnosť umožňuje svojim používateľom vytvárať a testovať svoju investičnú stratégiu na základe historických údajov, čo im umožňuje testovať danú tézu a automatizovať následné operácie na trhu.

Billon

Spoločnosť Billon vytvorila prelomovú platformu, ktorá ponúka kompatibilnú technológiu blockchain pre bezproblémovú správu dát a peňazí fiat. Start-up umožňuje spoločnostiam zvýšiť bezpečnosť a transparentnosť svojich dokumentov a hotovostného majetku.

Kideon

Kideon je estónska spoločnosť, ktorá sa významne podieľa na monitorovaní dodávateľského reťazca. Je to spôsobené tým, že 30% potravinového odpadu sa odohráva medzi nespočetnými subdodávateľmi, z ktorých každý vzhľadom na počet zásielok nesie obmedzenú zodpovednosť za ich kvalitu. Aby to napravil, Kedeon ponúka ľahko implementovateľný nástroj, ktorý umožňuje podnikom monitorovať údaje v reálnom čase. Zároveň v prípade problémov potvrdzuje ich správnosť prostredníctvom blockchainu.

DoxyChain

DoxyChain je komplexná platforma pre správu digitálnych dokumentov poháňaná vlastným blockchainom. Tento startup chce nahradiť existujúce digitálne podpisy. Všetko pomocou blockchainu, ktorý zvyšuje bezpečnosť a transparentnosť medzi signatármi.

RedStone

RedStone buduje orákulum novej generácie, ktoré bude efektívne dodávať údaje zo skutočného sveta do viacerých blockchainov. Štartovacia infraštruktúra je založená na reťazci Arweave, ktorý umožňuje decentralizované, nákladovo efektívne a overiteľné ukladanie údajov. Výsledkom je, že RedStone poskytuje koncovému používateľovi plne auditovateľnú históriu zadaných informácií. V prípade poskytovania nepresných údajov je ich spoľahlivosť zaistená mechanizmom decentralizovaného riešenia sporov.

Platforma FCQ

Predtým bol proces nákupu nehnuteľností obmedzený na tých, ktorí majú dostatok peňazí alebo spojení. Poľský projekt FCQ buduje online trh, ktorý využíva technológiu blockchain. Vďaka nej bude realitný trh dostupný pre všetkých. Všetci ľudia si budú môcť vymeniť podiely na nehnuteľnostiach za tokenizovanú menu. Výsledkom je väčšia voľnosť pri nakladaní s vašou nehnuteľnosťou.

Smart Forest

Smart Forest, podobne ako FCQ, má za cieľ demokratizovať ďalší trh preplnený veľkými hráčmi – lesníctvo. Tím to umožňuje tokenizáciou trhu s drevenými farmami. V budúcnosti to má znížiť uhlíkovú stopu a tiež umožniť malým investorom vstúpiť na trh s drevom.

Pointpay

Pointpay je start-up, ktorý sa chce stať komplexným riešením pre všetky záležitosti súvisiace s kryptomenami. Bankovanie, obchodovanie alebo prevod na národné meny – to všetko dokáže Pointplay a jeho produkt zvládnuť. V konečnom dôsledku je cieľom začínajúceho podniku zjednodušiť vlastníctvo a užívateľské skúsenosti držiteľov kryptomeny.

Shelf.Network

Shelf.Network je ukrajinský start-up, ktorého cieľom je prepojiť trhy s ojazdenými automobilmi v rôznych krajinách a rozhodovať o transakciách pomocou DLT. Cieľom spoločnosti je posilniť postavenie spoločností predávajúcich ojazdené vozidlá poskytnutím platformy a kupujúcich informovaním o situácii na trhu.

BeeCode Software

BeeCode Software je rumunská spoločnosť, ktorá vyvíja riešenie CardioMedive. Cieľom je zmerať všetky vitálne funkcie, ako je srdcová frekvencia, krvný tlak a mnohé ďalšie, ktoré sú rozhodujúce pre hodnotenie zdravotného stavu pacienta. Spoločnosť BeeCode Software chce znížiť počet návštev lekára tým, že umožní nepretržité diaľkové monitorovanie zdravia.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár