Zakladateľ Zcash chváli Proof-of-Stake, nový systém by chcel ako zelenšiu budúcnosť

od Martin Tkáč

Zakladateľ Zcash Zooko Wilcox hovorí, že Proof-of-Stake (PoS) môže byť riešením pre nákladné transakcie a postupy náročné na environmentálne zdroje v modeli Proof-of-Work (PoW).

Wilcox, zakladateľ zCash, bol prvým objaviteľom bitcoinov, ktorý bol známy tým, že si vymieňal názory v diskusnom fóre s mužom, ktorý stál za pseudonymom Satoshi Nakomoto. Nie je mu cudzie ani tajomstvo fungovania technológie kryptomeny. Kryptopriekopník označil súkromie za „zásadný hodnotový návrh“.

Ako sa však bitcoin stále viac dostával do hlavného prúdu, v koncepte Proof-of-Work boli aj medzery. Zabezpečenie blockchainu nie je také bezpečné, ako sa pôvodne predpokladalo, transakcie sú drahé a celý systém nie je šetrný k životnému prostrediu
V počiatkoch (2010) Wilcox spolupracoval s tímom vedcov na riešení problému ochrany osobných údajov. Toto riešenie sa stalo zk-SNARK.

Zk-SNARK je stručná neinteraktívna argumentácia znalostí s nulovými znalosťami. Najjednoduchšie povedané, predstavujú spôsob, ako dokázať tajomstvo, ktoré je známe, bez toho, aby ho odhalili. Sú hyperšifrované, aby nikto v blockchaine nevedel, kto niečo poslal alebo čo je obsahom transakcie.

Satoshi pôvodne dúfal, že integruje zk-SNARK do siete. To sa však nestalo. Satoshi tiež predpovedal veľkú uhlíkovú stopu vyrobených bitcoinov, ale nenechal žiadny plán riešenia.

Prišlo však na prvý bod Zcash. Zcash a ďalšie anonymné alebo súkromné ​​mince integrovali zk-SNARK, aby poskytovali riešenia v oblasti bezpečnosti a ochrany osobných údajov, niektoré spoľahlivejšie ako ostatné. V druhom bode Wilcox plánuje veľké pohyby.

zdroj: blockchainnews.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár