Zakladateľ projektu MakerDAO vyzval komunitu na boj proti zmene klímy na planéte

Mnohí kryptoskeptici často argumentujú svojou nechuťou k digitálnym aktívam ich vplyvom na životné prostredie. Hlavnou z nich je vysoká spotreba energie, ktorá vzniká pri ťažbe kryptomien na základe konsenzuálneho algoritmu Proof-of-Work. V komunite digitálnych mincí však existujú jednotlivci, ktorým osud našej planéty nie je ľahostajný. Takouto osobnosťou je okrem iných aj zakladateľ spoločnosti MakerDAO Rune Christensen. Žiaľ, jeho návrh zapojiť komunitu svojho projektu do podpory boja proti klimatickým zmenám sa nestretol s pozitívnou odozvou používateľov.

od Simona

Newsletter news

Rune Christensen chce podporiť boj proti zmene klímy

Začiatkom februára zverejnil zakladateľ MakerDAO Rune Christensen návrh na financovanie Fondu udržateľnosti vedy. Podľa Christensenovej predstavy by komunita darovala celkovo 20 000 tokenov MKR v hodnote viac ako 14 miliónov dolárov podľa súčasného výmenného kurzu. Iniciatíva by podporila boj proti zmene klímy a dezinformáciám o energetických riešeniach.

Návrh sa však na sociálnych sieťach stretol s negatívnou odozvou a na jeho iniciátora sa zniesla vlna kritiky. Jeden používateľ dokonca prirovnal Christensenovu myšlienku k hnutiu Efektívny altruizmus, za ktorým čiastočne stojí neslávne známy Sam Bankman-Fried.

Čo presne napísal jeho zakladateľ v hlavnej časti návrhu na fóre projektu?

„Vedecká udržateľnosť je hlavnou zásadou ústavy MakerDAO, ktorá uznáva jedinečné kritické prepojenie medzi finančnou infraštruktúrou a globálnymi environmentálnymi hrozbami zmeny klímy.“

Nie každý možno vedel, že Christensen je jedným z aktivistov za zmenu klímy. Hoci je presvedčený, že veda o klimatických zmenách je v spoločnosti už dlho prítomná, stále je veĺa ľudí, ktorí ich existenciu popierajú. Okrem toho mnohí ľudia úplne popierajú fenomén klimatickej katastrofy.

Ako už bolo spomenuté, Christensenov plán sa stretol s veľkou skepsou a na niektorých miestach dokonca s otvoreným opovrhnutím. Mnohé hlasy v projektovej komunite označili najnovší návrh za „nezmysel“. Jeden z používateľov Twitteru s prezývkou „Eden Au“ napísal, že „Rune prešiel na plne efektívny altruizmus“, čo malo byť zlomyseľnou narážkou na niekdajšie aktivity bývalého generálneho riaditeľa FTX Sama Bankmana-Frieda.


Ozvali sa však aj hlasy podporujúce celú iniciatívu, ktoré vyjadrili súhlas s týmto typom opatrení. Jeden z používateľov navrhol, aby MakerDAO uzavrel partnerstvo s Klimadao, projektom špecializujúcim sa na financovanie takýchto aktivít v oblasti podpory klímy.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár