Ešte to neskončilo
V oficiálnej tlačovej správe ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že Satish Kumbhani bol obvinený z tajnej dohody o spáchaní podvodu, manipulácie s cenami komodít, prevádzkovania nelicencovanej spoločnosti na prevod peňazí a prania špinavých peňazí.
Všetky obvinenia súvisia s fungovaním projektu Bitconnect. Táto služba bola predávaná ako pôžičkový program, ktorý sa nakoniec ukázal ako medzinárodná finančná pyramída. Zaujímavosťou je, že v jednom momente sa jej podarilo umiestniť 20. najväčšiu kryptomenu z hľadiska trhovej kapitalizácie.
Ako vysvetľuje ministerstvo spravodlivosti, Kumbhani podviedol mnoho investorov, čím získal takmer 2,4 miliardy dolárov.
Kumbhani vytvoril schému, v ktorej ponúkal službu obchodného bota. Sľúbil tiež, že tí, ktorí používajú Bitconnect, budú mať značné zisky v kryptomenách. Realita bola taká, že zákazníci zarábali peniaze v pomere k ľuďom, ktorých do biznisu zapojili. Boli zaplatené peniazmi prúdiacimi od nových používateľov – čo je typické pre Ponziho schémy.
Špeciálny agent Eric B. Smith z FBI Cleveland Field Office v oficiálnom vyhlásení uviedol, že prípad Bitconnect ukazuje rozsah operácií podvodníkov s kryptomenami, ktorí hľadajú príležitosti na obídenie zákona:
Dnešné obvinenie opätovne potvrdzuje odhodlanie FBI identifikovať a riešiť podvodníkov, ktorí kradnú peniaze investorom a kazia schopnosť legitímnych podnikateľov inovovať v rozvíjajúcom sa kryptomenovom priestore. Vyšetrovanie podvodného plánu s novým zvratom a jeho lokalizácia v zámorí nezastaví snahu a odhodlanie FBI dôsledne vyšetrovať a postaviť takýchto podvodníkov pred súd.
SEC a BitConnect
Americké úrady túto záležitosť aktívne vyšetrujú, lovia všetkých zainteresovaných a snažia sa zmocniť sa čo najväčšieho množstva peňazí. V máji 2021 SEC podala žalobu proti piatim ľuďom spojeným s BitConnectom. Satish Kumbhani v tom čase na tomto zozname nebol.
Krátko nato sa SEC dohodla s tromi z nich. V rámci pokút získala späť viac ako 12 miliónov dolárov v BTC a fiat.
Koncom minulého roka SEC zase vydala rozsudok proti Glennovi Arcarovi a jeho spoločnosti Future Money. Dôvodom bolo porušenie zákona o cenných papieroch a burze.
zdroj: blockchain.news, pixabay.com