Z amerických bánk bolo stiahnutých pol bilióna dolárov. A to len v prvom štvrťroku tohto roka

Najnovšia správa americkej Federálnej korporácie pre poistenie vkladov odhaľuje šokujúce čísla. Z amerických bánk boli stiahnuté vklady v hodnote približne pol bilióna dolárov. Stalo sa tak v prvých troch mesiacoch roku 2023.

od Simona

Američania bankám nedôverujú

V USA už skrachovali banky Silicon Valley Bank, Signature Bank a First Republic. Bol to dôsledok agresívneho zvyšovania úrokových sadzieb, ktoré zaviedol Fed. Tieto bankroty opäť prebudili obavy Američanov, či sa im oplatí držať svoje úspory v bankách. Čerešničkou na torte toho je, že klienti týchto bánk si v prvom štvrťroku tohto roka vybrali zo svojich účtov až 472 miliárd USD. Ide už o štvrtý štvrťrok po sebe, počas ktorého sme zaznamenali pokles vkladov. Aby toho nebolo málo, takýto veľký objem výberov nebol zaznamenaný od začiatku evidencie štatistík FDIC, t. j. od… roku 1984!

FDIC tvrdí, že „hlavnou hnacou silou“ výberov vkladov bola snaha rozdeliť finančné prostriedky na rôzne účty. Ide o to, že v USA sú bankové vklady poistené do výšky 250 000 USD. To však nič nemení na skutočnosti, že nedávne údaje viedli k poklesu zhodnotenia bankových vkladov. Bankový index S&P 500 po správe klesol o 2,6 %, čím sa dostal na najnižšiu úroveň za takmer dva týždne. Najväčšie percentuálne straty zaznamenali spoločnosti Comerica, Keycorp a Citizens Financial.

Aj keď sa dnes zdá, že odvetvie je „imúnne“ voči potenciálnej kríze, predseda FDIC Martin Gruenberg uviedol, že plný vplyv otrasov na trhu sa ešte nemusí prejaviť. Celý rozsah problému bude známy, keď ním riadená agentúra zverejní výsledky za druhý štvrťrok. Dodal, že inflácia, rastúce úrokové sadzby a všeobecné hospodárske tlaky naďalej predstavujú hrozbu pre banky.

Dolár

Vplyv na kryptomeny

Uvedené správy by však mohli byť dobré pre kryptomeny. Časť peňazí stiahnutých z bánk sa môže investovať do digitálnych aktív. Okrem toho všeobecný pokles dôvery v bankový systém môže posilniť celý trh s blockchainom, ktorý nie je viazaný na centrálnu autoritu.

Na druhej strane, burzy kryptomien a ďalšie spoločnosti v tomto odvetví potrebujú banky, v ktorých majú účty. Viac takýchto subjektov, ktoré zbankrotujú, by mohlo paradoxne oslabiť aj trh s digitálnymi aktívami.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár