XRP nie je cenný papier? Maily od SEC to môžu naznačovať

Nové dôkazy naznačujú, že XRP sa nemusí považovať za cenný papier. Kontroverzná kryptomena spojená s Ripple pravdepodobne nespĺňa všetky prvky Howeyho testu. Preto nemusí byť nevyhnutne klasifikovaná ako cenný papier. Tieto informácie odhalil John Deaton, populárny právny komentátor.

od Simona

Záhadné maily SEC o XRP

Deaton vyjadril prekvapenie a položil otázku, prečo právny tím spoločnosti Ripple neodhalil potenciálne dôsledky mailov, ktoré dostal od SEC. Zdá sa, že maily, uvedené ako dôkaz 220, tvrdia, že XRP nespĺňa všetky podmienky Howeyho testu. Pripomeňme, že ide o test, ktorý sa používa na určenie toho, či sa aktíva kvalifikujú ako cenné papiere.

Toto nečakané odhalenie Deatona prekvapilo. Priznal však, že aj tento detail v poznámkach pod čiarou v súdnych spisoch pôvodne prehliadol. A to napriek tomu, že prečítal tisíce strán právnych dokumentov týkajúcich sa tohto prípadu. Zdá sa, že tento kľúčový detail prehliadol kvôli umiestneniu citácie z mailu. Išlo totiž o vety týkajúce sa analýz, ktoré Komisii pre cenné papiere a burzy zaslali nezávislí účastníci trhu.

XRP

SEC vs. Ripple

Prípad SEC vs. Ripple je jedným z najdiskutovanejších udalostí vo svete kryptomien za posledné roky. V decembri 2020 SEC začala konanie proti spoločnosti Ripple Labs Inc. s tvrdením, že spoločnosť obchodovala s neregistrovanými cennými papiermi prostredníctvom predaja svojej kryptomeny XRP. Podľa komisie by XRP mala byť takto klasifikovaná, pretože investori kupovali tokeny s očakávaním zisku v závislosti od konania spoločnosti Ripple. Spoločnosť Ripple Labs a jej riaditelia sa na druhej strane bránia tvrdením, že XRP je mena a nie cenný papier. Preto by nemal spadať pod jurisdikciu SEC.

Tento konflikt je príznačný pre širšiu diskusiu týkajúcu sa regulácie kryptomien. V posledných rokoch SEC sprísnila svoj dohľad nad odvetvím kryptomien, najmä v súvislosti s prvotnými ponukami mincí. Komisia tvrdí, že mnohé ICO sú v skutočnosti ponukami cenných papierov, ktoré by mali byť registrované a regulované.

Otázka klasifikácie kryptomien predstavuje pre regulačné orgány významnú výzvu. Existuje nejasnosť v tom, ako by sa tradičné právo malo uplatňovať na nové technológie, ako sú blockchain a kryptomeny.

Mnohí pozorovatelia sa domnievajú, že prípad SEC vs. Ripple vytvorí precedens, ktorý pomôže definovať, ako budú kryptomeny v budúcnosti regulované. To je zase kľúčové pre rozvoj celého sektora a jeho potenciál transformovať tradičné finančné sektory.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár