Xive zatvára svoju BTC ťažbu v Kazachstane

od Martin Tkáč

Spoločnosť Xive, ktorá ťaží kryptomeny, uzavrela svoju ťažbu BTC v južnom Kazachstane. Ale prečo? Ide o dodávku elektriny z národnej siete.

oKrypte SHOP

Xive uzavrela svoju ťažbu BTC

Kazachstan zápasí s nedostatkom elektriny. Čiastočne je to spôsobené prílevom minerov kryptomien do krajiny, ktorí utekajú z Číny. Južná časť krajiny je obzvlášť ohrozená nedostatkom elektriny, keďže v regióne nie sú žiadne veľké elektrárne.

Miestna sieť navyše nie je schopná spoľahlivo prenášať elektrinu zo severného regiónu, kde je elektriny dostatok.

Spoločnosti na ťažbu kryptomien ako Xive a Enegix preto zápasia s týmito problémami. To prebieha od septembra a je to kvôli prídelovému programu elektriny KEGOC, národného prevádzkovateľa siete.

Xive však už pripravuje nové miesto pre svojich 2 500 strojov, keďže „je už známa odpoveď, že ťažba kryptomeny v južnom Kazachstane už nie je možná,“ povedal médiám Bekbau.

Iní baníci BTC v južnom Kazachstane tiež hľadajú iné lokality, kam by sa presunuli. Vraj už zvažujú aj iné krajiny. Niektorí z nich uvažujú o ekonomickej emigrácii do Ruska a USA.

Majk Spirit NFT

Kazachstan a ťažba kryptomien

Minulý mesiac ministerstvo energetiky Kazachstanu zverejnilo návrh nariadenia, ktoré by obmedzilo rozširovanie nových prevádzok na ťažbu BTC na 100 megawattov. Ministerstvo neskôr dodalo, že nepreruší elektrinu pre legálne zariadenia na ťažbu BTC, pokiaľ to neohrozí národnú sieť.

Nedávno vláda tiež oznámila, že chce povzbudiť minerov kryptomien, aby otvorili bane v jeho krajine. Navrhuje však, aby baníci využívali obnoviteľnú energiu. Odvetvie digitálnych mien dúfa, že po tom, čo Kazachstan zvýši svoje energetické kapacity vyplývajúce z obnoviteľných zdrojov energie, ťažobný trh v krajine výrazne porastie.

Od augusta je Kazachstan druhou najväčšou krajinou z hľadiska ťažby kryptomien na svete. Prvé miesto patrí USA. Aspoň tak to ukazujú údaje Centra pre alternatívne financie na univerzite v Cambridge.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár