Wikipedia odmieta uznať NFT ako „umenie“

Redaktori Wikipedie hlasujú proti klasifikácii NFT ako umenia. To by mohlo mať veľký význam pre trh NFT a blockchain.

od Martin Tkáč

Wikipedia vs. NFT

Skupina redaktorov z Wikipédie, celosvetovej bezplatnej encyklopédie používateľov internetu, hlasovala proti klasifikácii NFT ako novej umeleckej formy. Zatiaľ sa dospelo ku konsenzu, aby sa vec odložila na neskôr. Nebolo rozhodnuté, či sú NFT novým umením.

Všetko sa to začalo koncom decembra. Práve vtedy sa na platforme začala diskusia o najlepších aukciách digitálneho umenia a o tom, či by sa „predaj umenia NFT“ mal považovať za „predaj umenia“.

„Wikipedia sa naozaj nevie rozhodnúť, čo sa považuje za umenie a čo nie,“ napísal redaktor Jonas.

Diskusia sa zamerala na to, či NFT predstavuje umenie alebo je jednoducho jeho symbolom.

Niekoľko redaktorov postavilo proti zaradeniu NFT do kategórie „umelecké diela“ a iba jeden túto myšlienku podporil. 12. januára sa dosiahol konsenzus, autori Wikipédie sa k téme vrátia neskôr.

Podľa pokynov Wikipédie nie je na dosiahnutie konsenzu potrebná jednomyseľnosť ani víťazstvo v hlasovaní. Pri rozhodovaní musí redakčný tím brať do úvahy všetky oprávnené obavy každého svojho člena, ktorý sa zúčastňuje diskusie.

Majk Spirit NFT

Fanúšikovia NFT nie sú spokojní s tým, ako Wikipedia funguje a priaznivci NFT už vyzývajú komunitu kryptomien, aby konala.

Wikipedia funguje bezprecedentne. (…) Wikipedia je globálnym zdrojom pravdy pre mnohých ľudí na celom svete. Stávka nemôže byť vyššia! – napísal jeden z užívateľov internetu.

Nie je to však prvýkrát, čo má Wikipedia problémy s poskytovaním informácií súvisiacich s kryptomenami. Cointelegraph v septembri 2020 informoval, že anti-kryptomenový aktivista a hlavný redaktor Wikipedie, David Gerard, pomohol odstrániť z platformy záznam o austrálskej blockchain softvérovej spoločnosti Power Ledger.

Gerard povedal, že príspevok bol odstránený, pretože „jediné skutočné tlačové správy boli, že Power Ledger bol podvod“. Zdrojmi boli články z renomovaných publikácií ako TechCrunch a The Economic Times.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár