WikiLeaks získala dary v kryptomenách v hodnote 2,2 milióna dolárov

od Martin Tkáč

WikiLeaks je jednou z najznámejších neziskových organizácií na svete. Zverejňuje úniky informácií a tajné správy poskytnuté anonymnými zdrojmi.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Táto stránka bola vytvorená v roku 2006. Jeho tvorcom je Julian Paul Assange, austrálsky aktivista, vydavateľ a redaktor. Americký prokurátor ho obvinil, že sa v roku 2010 pokúsil preniknúť do siete Pentagonu, za čo ho následne zatkli.

Keďže WikiLeaks je nezisková organizácia, žije len z darov od používateľov. Z dôvodu zverejňovania často veľmi citlivých informácií o mnohých témach však poskytovatelia platieb zablokovali možnosť darovania finančných prostriedkov tejto organizácii. Patria sem Visa, MasterCard, AmEx a tak ďalej.

Preto sa web obrátil na decentralizovanú formu meny.

Majk Spirit NFT

Darovanie kryptomien na WikiLeaks

Podľa oficiálnej stránky organizácie v súčasnosti prijíma dary v BTC, BCH, LTC, ZEC, XMR a ETH. Rýchly pohľad na adresy nám umožňuje jednoducho vypočítať, koľko v celkovej hodnote WikiLeaks doteraz dostala.

Celkovo sa na adresu bitcoinu dostalo 30,45 BTC, momentálne v hodnote 1,51 milióna USD.

Prvá bitcoinová hotovostná adresa získala celkovo 225,2 BCH. K dnešnému dňu majú tieto mince hodnotu 101 800 dolárov. Doteraz sa žiadnej z mincí ani len nedotklo. Druhá bitcoinová hotovostná adresa obsahuje 0,25 BCH.

Litecoinová adresa získala celkovo 163,07 LTC. Tieto tokeny majú hodnotu pri dnešných cenách 25 680 dolárov. Do portfólia ZCash išlo celkovo 84,01 ZEC v hodnote 13 800 USD.

Zdá sa, že darcovia uprednostňujú blockchain Ethereum (napriek vysokým poplatkom za plyn). WikiLeaks získalo 145,45 ETH, ktoré majú teraz hodnotu približne 587 883 dolárov.

Bohužiaľ, kvôli funkciám ochrany osobných údajov nie je možné vypočítať, koľko XMR organizácia dostala. Zaujímavé však je, že niekto daroval aj 1 NFT CryptoKitties.

Celkovo WikiLeaks získal viac ako 2,2 milióna dolárov v daroch.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár