Web Bitcoin.org bol napadnutý!

od Martin Tkáč

Bitcoin.org je najstaršia webová stránka, ktorá publikuje vzdelávací obsah o bitcoine. Bola zaregistrovaná už v roku 2008, keď o kryptomenách na svete vedela len hŕstka ľudí. Teraz bola pozastavená v dôsledku hackerov, ktorí použili portál na vykonanie ďalšieho PODVODU.

Bitcoin.org použitý ako SCAM

Dnes od ranných hodín (presne 7:44 podľa nášho časového pásma) bola na oficiálnom webe portálu Bitcoin.org správa, že na web sa nedá vstúpiť. Používateľ používajúci prezývku „Cobra“ zodpovedný za moderovanie stránky informoval, že výskum útoku na stránke stále prebieha.

Genézou celej situácie bolo zobrazenie okna na hlavnej webovej stránke, ktoré nabádalo používateľov internetu posielať bitcoiny na určenú adresu. Argumentom, ktorý mal ľudí povzbudiť k zasielaniu digitálnych aktív, bol prísľub, že dostanú dvojnásobok odoslaných mincí. Údajným dôvodom na vykonanie takejto akcie bola skutočnosť, že Bitcoin je údajne „oddaný komunite“.

Falošné tvrdenie uviedlo, že túto ponuku bude môcť využiť iba prvých 10 000 ľudí. Obsahoval QR kód smerujúci na adresu konkrétnej peňaženky. Navyše všetky ostatné podstránky Bitcoin.org mali obmedzenú možnosť návštevy, pretože uvedenú správu nebolo možné obísť.

Používatelia internetu si rýchlo uvedomili, že táto situácia nie je pre stránku typická a rýchlo začali túto záležitosť zverejňovať prostredníctvom Twitteru. To prispelo k rýchlej reakcii zo strany servera Namecheap, ktorý zabezpečuje hosting domény Bitcoin.org a okamžite vydal správu s oznámením, že dočasne vypínajú najstarší server s kryptomenami.

Vykonaný SCAM bohužiaľ už pravdepodobne vybral svoje mýto vo forme finančných prostriedkov, ktoré boli odoslané na adresu uvedenú podvodníkmi. Do hodiny naň bolo odoslaných 0,4 BTC, ktorých hodnota je približne 17 700 tisíc USD. Zatiaľ nebolo stanovené, či odosielateľom boli určite ľudia, ktorým sa podarilo podviesť falošnú správu o „propagácii“, alebo išlo o iný účel transakcie.

Ďalšia bitka Bitcoin.org

Nie je to prvýkrát, čo sa Bitcoin.org stretol s rôznymi ťažkosťami. V júni tohto roku britské súdy zakázali portálu publikovať na svojich stránkach legendárnu bielu knihu Bitcoin. Dôvodom bolo porušenie autorských práv.

Niekoľko dní po oznámení vyššie uvedeného rozhodnutia súdu sa stránka stala obeťou hackerského útoku súvisiaceho s DDoS. Hackeri potom za odblokovanie stránok požadovali „výkupné“ 0,5 BTC. Našťastie sa stránka rýchlo obnovila.

Coindesk sa po incidente pokúsil kontaktovať vyššie uvedenú „Cobru“, aby prediskutoval problém, ale prevádzkovateľ stránky nemal chuť rozprávať.

Web bude zasiahnutý absolútne masívnym útokom DDoS a požiadavkou na výkupné za odoslanie bitcoinu, inak budú pokračovať.

Myslím, že som sa už nejaký čas takto neurazil. Nevďačná spodina.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár