Vývojári vydali novú verziu Bitcoin Core – čo potrebujete vedieť?

od Martin Tkáč

Vývojári stojaci za Bitcoin Core, najpopulárnejšou implementáciou protokolu Bitcoin, oznámili vydanie 22. verzie klienta.

Bitcoin Core 22.0 prináša množstvo vylepšení softvéru. Je to tiež prvá hlavná verzia, ktorá podporuje nadchádzajúcu aktualizáciu protokolu Taproot, ktorá by mala nadobudnúť účinnosť v novembri.

Bitcoin Core 22.0 bol prepustený!
Je k dispozícii na https://t.co/WpMuMaejz1
Release mail: https://t.co/ZvZKXZ0iLD

Čo je to Taproot?

Vývojár Bitcoin Core Gregory Maxwell prvýkrát navrhol aktualizáciu Taproot v roku 2018. Mal to byť spôsob, ako zvýšiť flexibilitu inteligentných zmlúv Bitcoinu a zároveň zvýšiť ich škálovateľnosť a súkromie používateľov.

Verí sa, že je to jedna z najdôležitejších inovácií blockchainu BTC od vzniku Segregated Witness (SegWit) v auguste 2017. SegWit odstránil niektoré podpisové údaje, aby baníkom umožnil zahrnúť viac transakcií do blokov.

Dôležitou vlastnosťou Taproot je, že vďaka mechanizmu nazývanému podpisy Schnorr, alternatíva k súčasnému mechanizmu viaczložkovej peňaženky môžu užívatelia kombinovať svoje verejné kľúče. To znižuje veľkosť platobných údajov, čo zase spôsobuje napätie v sieti.

Aj keď bola aktivačná logika pre Taproot zahrnutá v predchádzajúcom vydaní Bitcoin Core, aktualizácia stále narážala na problémy. Po niekoľkých mesiacoch búrlivých diskusií vývojári Bitcoinu súhlasili s aktivačným mechanizmom s názvom Speedy Trial.

Napriek tomu, že niektorí vývojári s týmto prístupom nesúhlasili a dokonca považovali Speedy Trial za „útok“ na bitcoin, baníkom sa podarilo do júna zablokovať požadovaný počet blokov, aby mohla prebiehať aktualizácia.

Teraz, keď Bitcoin Core konečne podporuje Taproot, akonáhle je aktualizácia aktivovaná, budú na overovanie transakcií platiť nové pravidlá protokolu.

Podpora hardvérových peňaženiek GUI

Ďalšou pozoruhodnou zmenou v Bitcoin Core 22.0 je napríklad plná podpora grafického používateľského rozhrania (GUI) pre hardvérové ​​peňaženky. To znamená, že používatelia sú teraz schopní pripojiť svoju peňaženku Bitcoin Core k externým zariadeniam, akými sú Ledger alebo Trezor.

Bitcoinové hardvérové ​​peňaženky sú známe aj ako „studené peňaženky“. Keďže nie sú pripojené k internetu, zaisťujú maximálnu bezpečnosť uložených kryptomien.

Softvér Bitcoin Core je kompatibilný s hardvérovými peňaženkami od verzie 0.18.0, avšak na používanie tejto funkcie musia používatelia používať rozhranie príkazového riadka (CLI). Podpora GUI tento proces výrazne uľahčuje.

Bitcoin Core 22.0 navyše zrušil podporu anonymného prehliadača Tor v2 v prospech Tor v3. Zároveň bol podporený projekt Invisible Internet Project (I2P), decentralizovaná anonymná komunikačná sieť, ktorú je možné použiť ako alternatívny spôsob zvýšenia súkromia používateľov. Všetko kvôli skrytiu adries IP pri transakciách v sieti.

Celkovo sa na tvorbe najnovšieho vydania priamo podieľalo viac ako sto ľudí a na vývoj dohliada Wladimir van der Laan, hlavný správca Bitcoin Core.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár