Vývojár Tornado Cash zostane vo väzení 90 dní. Komunita kryptomien protestuje

Kauza zadržania vývojára mixéra kryptomien Tornado Cash je horúcou témou v prostredí kryptomien. Alexeja Pertseva zatkli a predviedli pred holandskú prokuratúru 12. augusta v Amsterdame. Úrady ho obviňujú, že sa podieľal na praní špinavých peňazí. Mnoho ľudí z blockchainového priemyslu vyjadruje odpor k celej situácii. Patria k nim okrem iného Charles Hoskinson, zakladateľ Cardano.

od Simona

NEWSLETTER okrypte.sk

Alexey Pertsev zostáva vo väzbe

Holandský sudca vydal rozhodnutie, že Alexey Pertsev, tvorca Tornado Cash, zostane vo väzbe nasledujúcich 90 dní. Počas tejto doby bude čakať na oficiálne obvinenie a ďalší súdny proces. Kryptomenová komunita týmto rozhodnutím neskrývala prekvapenie. Prívrženci zadržaného programátora vyšli do ulíc hlavného mesta Holandska a žiadali jeho prepustenie.

V zverejnenom Tweete krypto investor Ryan Adams napísal v prospech Perseva, že vývojár prispel verejnosti napísaním kódu pre Tornado Cash. Následne dodal, že vzhľadom na to, že sa „nejaký zlý chlapi“ rozhodli použiť jeho kód, teraz musí vývojár čeliť nespravodlivým následkom.

Výskumníčka kryptomien Jill Gunter vyjadrila svoju podporu zadržanému. Upozorňuje tiež, že proti programátorovi nie je dostatok dôkazov. Gunter označila povahu obvinení za mätúce a situáciu označila za „strašný problém“. V uliciach Amsterdamu sa zhromaždili demonštranti, ktorí požadovali prepustenie developera. Skandovaním „open source nie je zločin“ vyzvali vládnuci tábor, aby riešil skutočných zločincov, nie výrobcov mixérov.

Ďalšou dôležitou postavou v brandži, ktorá sa zadržaného zastala, je Charles Hoskinson, tvorca Cardana. Tvrdil, že všetko, čo vývojári Tornado Cash urobili, bolo len napísanie kódu pre mixér. Nie je ich chyba, že to niektorí z nich neskôr využili na nelegálne aktivity. Programátorov prirovnal k človeku, ktorý píše knihu o tom, „ako sa vyrába kyanid“ alebo „ako sa vyrába bomba“. Dodal, že to nie sú pokyny, aby niekto vyrobil jed alebo odpálil budovu a autori nemôžu kontrolovať, ako ľudia využívajú informácie, ktoré od nich získajú.

Profesor kryptografie, Matthew Green je ďalšou postavou, ktorá otvorene kritizovala holandskú políciu za jej zámer zatknúť Pertseva. Uviedol, že „zatiaľ čo on sám netuší, čím si tvorca zaslúžil jeho zatknutie, zdá sa, že to nevie ani polícia.“

Tornado Cash je miešač kryptomien, na ktorý sa nedávno uvalili sankcie zo strany vlády USA. Dôvodom je, že tento protokol opakovane používali zločinci na zatajenie pôvodu svojich finančných prostriedkov. Používali ho severokórejskí hackeri, ktorí za posledných pár rokov ukradli milióny dolárov.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár