Vývojár Ethereum, Virgil Griffith, bol odsúdený na viac ako 5 rokov väzenia za pomoc Severnej Kórei vyhnúť sa sankciám

Vývojár Ethereum, Virgil Griffith, bol odsúdený na viac ako 5 rokov väzenia za pomoc Severnej Kórei vyhnúť sa sankciám

0 komentárov

Jeden z vývojárov Etherea, Virgil Griffith, bol v Spojených štátoch odsúdený na päť rokov a tri mesiace väzenia. Stalo sa tak po tom, čo sa priznal, že vystúpil na konferencii o kryptomenách v Severnej Kórei. Americké ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že jeho prezentácia potom poskytla režimu Kim Čong-una „technické rady o používaní kryptomien a technológie blockchain, aby sa vyhli sankciám“.

Virgil Griffith odsúdený za pomoc Severnej Kórei

Virgil Griffith, jeden zo zakladateľov siete Ethereum, si v utorok vypočul 63-mesačný trest odňatia slobody, ktorý vydal americký okresný sudca P. Kevin Castel na Manhattane.

Minulý september sa Griffith priznal k obvineniam proti nemu v súvislosti so sprisahaním s cieľom porušiť medzinárodný zákon o mimoriadnych ekonomických právomociach (IEEPA). Za činy programátora hrozí trest odňatia slobody až na 20 rokov. Súd v USA to však vyriešil a prokurátori nakoniec súhlasili s rozsudkom nie dlhším ako päť a pol roka väzenia.

Vývojár Etherea bol zatknutý v novembri 2019 v Los Angeles. Obvinili ho z porušenia IEEPA, keď „počas cesty do Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR/Severná Kórea) mal poskytnúť prezentáciu a technické rady o používaní kryptomeny a technológie blockchain, aby sa vyhol sankciám,“ uvádza ministerstvo.

Bývalý spolupracovník Vitalika Buterina je vo federálnej väzbe od vlaňajšieho júla po svojom druhom zatknutí, keď mu sudca Castel zrušil kauciu. Argumentoval to tým, že rýchly nárast hodnoty Griffithových kryptomien mu poskytuje prostriedky a motiváciu utiecť. Podľa zdrojov bol zatknutý pri prihlasovaní sa na svoj Coinbase účet.

Inner City Press cituje sudcu Castela, ktorý to v utorok povedal:

„Niektorí hovoria, že pán Griffith je obťažovaný za propagáciu kryptomien. Ale o tom tento prípad nie je. Deň pred procesom priznal vinu. Išlo o úmyselné porušenie sankcií s cieľom vyhnúť sa ozbrojenému konfliktu.“

Sudca potom uviedol, že „Virgil Griffith nesleduje žiadnu ideológiu. Bude hrať z oboch strán, pokiaľ bude v strede. Odsúdil som ho na 63 mesiacov väzenia a pokutu 100 000 dolárov“.

vazenie

USA verzus Virgil Griffith

Konanie proti developerovi Ethereum sa začalo po jeho návšteve v Severnej Kórei. Ukázal sa tam, aby sa zúčastnil „Pchjongjangskej konferencie o blockchaine a kryptomenách“ v apríli 2019, informovalo ministerstvo spravodlivosti.

V dokumentácii k súdnemu prípadu sa môžeme dočítať:

„Napriek tomu, že americké ministerstvo zahraničia odmietlo Griffithovi povolenie vycestovať do KĽDR, Griffith sa objavil na konferencii o kryptomenách KĽDR s vedomím, že tým porušil sankcie KĽDR.“

Ministerstvo spravodlivosti poznamenalo, že Griffith, ktorý je americkým občanom s bydliskom v Singapure, nikdy nezískal povolenie od Úradu pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) ministerstva financií USA na „poskytovanie tovaru, služieb alebo technológií KĽDR“.

Ministerstvo spravodlivosti navyše zdôrazňuje, že „Griffith a ďalší účastníci na konferencii diskutovali o tom, ako by KĽDR mohla využiť technológiu blockchain a kryptomeny na pranie špinavých peňazí a vyhýbanie sa sankciám.“ Na konferencii sa zúčastnilo približne 100 ľudí.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár