25 % grafických kariet sa používa na ťažbu kryptomien

od Martin Tkáč

Správa z Jon Peddie Research potvrdila, že počet dnes používaných grafických kariet na ťažbu kryptomien stále rastie. Podľa všetkého až štvrtina všetkých kariet zaslaných používateľom v roku 2021 zodpovedá za ťažbu digitálnych mien.

Výskum Jon Peddie uvádza prekvapivé čísla

Jon Peddie Research zverejnil svoju novú správu, ktorá ukazuje, že približne 25 percent. všetkých grafických kariet dodaných zákazníkom v roku 2021 sa používa na ťažbu kryptomeny. Hovoríme o hardvéri v hodnote až 500 miliónov dolárov. V praxi to znamená, že asi 700 000 sa dá použiť na ťažbu kryptomien. Jedná sa však o zariadenia dodávané iba v prvých troch mesiacoch roka.

Polovodičov je na svete tiež obrovský nedostatok. Účinkom týchto javov sú vyššie ceny grafických kariet.

Podľa zistení „špičková grafická karta, ktorá na začiatku roku 2019 stála v priemere asi 500 dolárov, teraz musíte minúť takmer 1 400 dolárov. Cenová úroveň grafických čipov nižšej triedy sa dostala na úroveň špičkovej verzie spred dvoch rokov (okolo 500 dolárov). Najrýchlejší nárast možno pozorovať v cenách zariadení s nízkym a stredným rozsahom, vo štvrtom štvrťroku 2020 vzrástli dokonca niekoľkokrát. Cena vlajkových lodí tiež vzrástla, ale za posledné dva roky sa neustále zdražovali, takže cenový skok v tejto „prielomovej“ štvrti nebol taký kolosálny.

Ceny grafických kariet ako funkcia času v členení podľa trhových segmentov

Grafické karty

Aké karty používajú mineri na ťažbu kryptomien? Najčastejšie ide o najnovšie modely NVIDIA, ako napríklad modely RTX 3080 Ti.

Poklesnú ceny grafických kariet čoskoro? Je to pochybné. Niektorí analytici tvrdia, že ich nedostatok na trhu môže skončiť až v polovici roku 2022. Je však tiež možné, že dopyt po tomto type zariadení klesne, keď sa skončí trh s kryptomenami. Tovšak môže chvíľu trvať.

zdroj: Jon Peddie, bitcoin.pl,

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár