Vyrovnanie medzi SEC a Binance nepomohlo – burza je stále pod drobnohľadom regulátora

SEC na čele s Garym Genslerom stále hľadá dôkazy, že Binance.US podvádzala zákazníkov podobne ako burza FTX. Ide o potenciálnu schopnosť kontrolovať aktíva klientov v štýle Alameda Research a Sam Bankman-Frieda. Táto informácia sa objavila v správe, ktorú 27. novembra pripravil Wall Street Journal. Mohlo by byť vyrovnanie medzi SEC a Binance len šikovným spôsobom, ako získať viac času, ktorý americký regulátor potrebuje?

od Martin Tkáč

Vyrovnanie medzi SEC a Binance – prečo americký regulátor nezastaví dohľad?

Binance je už dlho v hľadáčiku americkej Komisie pre cenné papiere a burzy. Kryptomenový priemysel očakával tento obrat udalostí, keďže SEC od roku 2020 systematicky žaluje následné kryptomenové projekty. Binance, jedna z najväčších búrz s kryptomenami na svete, je už mnoho mesiacov pod prísnym dohľadom SEC na čele s Garym Genslerom.

V júni tohto roku SEC podala žalobu na Binance a Binance.US. Týkalo sa to účasti burzy na predaji neregistrovaných cenných papierov. Okrem toho žaloba obvinila Binance aj jej zakladateľa Changpeng Zhao z podvodu, konfliktu záujmov, nedostatku transparentnosti a úmyselného porušovania zákona.

Ako je známe, vyrovnanie medzi SEC a Binance umožnilo burze pokračovať v prevádzke, ale jednou z podmienok bola Zhaoova abdikácia ako CEO a priznanie činov, z ktorých bol obvinený. Počas vypočutia na federálnom súde 27. novembra právnici Binance.US údajne tvrdili, že americký regulátor nemá žiadne dôkazy o zneužití aktív burzou. V dôsledku toho požiadali federálnu sudkyňu Zia Faruqui, aby zvážila ukončenie vyšetrovania SEC ohľadom potenciálneho podvodu.

Podľa právnikov Binance.US ďalšie kroky SEC burze poškodia

Sudca Farqui, ktorý predsedá prípadu medzi SEC a Binance, údajne povedal, že Siudoovo priznanie viny znižuje pravdepodobnosť, že Binance.US a Zhao profitovali z aktív svojich klientov. Spor medzi Binance a SEC by sa mal podľa sudcu oficiálne skončiť 15. decembra. Farqui zároveň nedovolil Changpengovi Zhaovi vycestovať do Spojených arabských emirátov. Bývalému generálnemu riaditeľovi burzy Binance hrozí až 18-mesačné väzenie.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár