Výbor pre hospodárske a menové veci Európskeho parlamentu odhlasoval MiCA

Európa je o krok ďalej v regulácii odvetvia kryptomien. Zákonodarcovia Európskej únie práve schválili nariadenie o trhoch s kryptomenovými aktívami – Markets in Crypto-Assets (MiCA). Podľa mnohých ide o prelomovú legislatívu zameranú na reguláciu blockchainového priemyslu v EÚ.

od Simona

Newsletter news

MiCA

Predstavitelia Európskeho parlamentu odhlasovali MiCA. 28 členov Výboru pre hospodárske a menové veci Európskeho parlamentu bolo za legislatívu, iba jeden bol proti. Konečné rozhodnutie je teraz na Európskom parlamente.

Aké zmeny prináša MiCA?

Vyžaduje napríklad, aby subjekty, ktoré vydávajú kryptomeny, zverejnili „bielu knihu“ obsahujúcu podrobné informácie o ich projekte. Zmeny sa dotknú aj emitentov stablecoinov – od nich sa bude vyžadovať splnenie určitých kapitálových požiadaviek. Napríklad budú limity na počet tokenov, ktoré možno vydať, ak nie sú denominované v eurách alebo iných menách používaných v EÚ.

MiCA má tiež regulovať ťažbu kryptomien. Návrh zákona vyžaduje, aby veľké ťažobné centrá zverejnili rozsah svojej spotreby energie. Úradníci poukazujú na to, že ťažba kryptomien je energeticky náročný proces a digitálne meny ako bitcoin vytvárajú väčšiu uhlíkovú stopu ako malé krajiny.

Európska únia

Podľa profesora práva na University of Kentucky Briana Fyrea, ktorý sa špecializuje na trh s kryptomenami, NFT a právo cenných papierov, môže MiCA zahŕňať aj segment NFT, t. j. tokeny, ktoré sa často spájajú s fyzickými aktívami, ako sú umelecké diela.

Zákonodarcovia EÚ diskutujú o MiCA už viac ako dva roky. Únia tvrdo pracuje na tom, aby sa pokúsila regulovať trh s blockchainom. Ako povedal europoslanec Stefan Berger, dnes je to „divoký západ“.

Európsky parlament nedávno schválil aj zákon proti praniu špinavých peňazí, ktorý vyžaduje, aby prevody kryptomien obsahovali údaje o platiteľovi a príjemcovi.

Návrh zákona, ktorý je v súlade s MiCA, vyžaduje, aby poskytovatelia kryptomenových služieb poskytli informácie úradom, ak prebieha vyšetrovanie prania špinavých peňazí a financovania terorizmu.

Predstavitelia Európskeho parlamentu budú opäť hlasovať o konečnom schválení pravidiel MiCA koncom tohto mesiaca, kým sa stanú zákonom.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár