Všetky veľké banky budú vlastniť Bitcoin, povedal Michael Saylor

Zakladateľ MicroStrategy Michael Saylor verí v potenciál bitcoinu (BTC) už roky. V roku 2020 sa jeho spoločnosť stala prvou kótovanou spoločnosťou, ktorá do pôvodnej kryptomeny výrazne investovala. V rozhovore pre Kitco Saylor uviedol, že v budúcnosti bude BTC vlastniť každá banka. Prečo? Podľa neho na to budú mať vplyv dôsledky vlastnej úschovy.

od Martin Tkáč

Self-custody nie je riešením

Self-custody je samoúschova kryptomien. Najlepším príkladom je hardvérová peňaženka. Zvyčajne ide o najbezpečnejší spôsob ukladania digitálnych aktív. Podľa Saylora to však určite neznamená, že banky nebudú v budúcnosti ukladať bitcoin.

Práve naopak: inštitúcie alebo vládne agentúry takmer určite nebudú mať generálneho riaditeľa, ktorý by „mal vo vrecku hardvérovú peňaženku“. Banky sú pre takéto inštitúcie kľúčové.

„Veľké inštitúcie, cirkvi, spoločnosti atď. budú potrebovať infraštruktúru správcov a bánk. Preto si myslím, že príde čas, keď všetky veľké banky budú vlastniť bitcoiny.“

Ďalšími príkladmi sú deti, ktoré zdedia BTC, alebo starší ľudia, ktorí už sami nie sú schopní uchovávať kryptomeny. V takýchto prípadoch je logickým riešením dôveryhodný inštitucionálny správca.

Bitcoin a MicroStrategy

Saylorova viera v bitcoin je bezkonkurenčná. Je presvedčený, že bitcoin „nevyhnutne prenikne do všetkých tradičných inštitúcií“. Činnosť jeho spoločnosti túto vieru odráža. K dnešnému dňu spoločnosť MicroStrategy kúpila už 140 000 BTC. Toto číslo sa blíži k 1 % všetkých bitcoinov, ktoré budú kedy vyťažené.

Kritici sa domnievajú, že počet bitcoinov, ktoré spoločnosť nakupuje, je absurdný: „Aký je zmysel bitcoinov, ak ich väčšinu vlastní jeden subjekt?“ – túto otázku si kladú skeptici. Spoločnosť MicroStrategy však potrebuje kúpiť oveľa viac, ak chce vlastniť skutočne významný podiel na celkovej ponuke pôvodného digitálneho aktíva.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár