Markus Thielen o vplyve amerických ETF na cenu bitcoinu: bude to iná situácia ako v prípade európskych ETF

Markus Thielen, riaditeľ výskumu na DeFiResearch.com, bol na rozhovore v Yahoo Finance. Témou bolo, ako môže tvorba BTC ETF ovplyvniť cenu kryptomeny.

od Martin Tkáč

Markus Thielen: Cena bitcoinu sa po schválení ETF zvýši

Thielen poukázal na to, že investori investovali približne 120 miliárd dolárov do amerických cenných papierov ETF pre drahé kovy. Poukázal na to, že „vloženie“ len 10 až 20 % z tejto sumy do bitcoinového ETF by vynieslo približne 25 miliárd dolárov. Na druhej strane každá ďalšia miliarda dolárov môže zvýšiť cenu o 4 %. V dôsledku toho, povedal, „môžeme vidieť vzostupný trend, ktorý nás priblíži k 57 000 $.“

Mnohí skeptici však poukazujú na to, že skoršie spustenie ETF neviedlo k nárastu. Bitcoinový fond vznikol napríklad v Európe. Tentoraz je však rozdiel v tom, že najviac hotovosti majú Spojené štáty a väčšina ETF tam má svoje centrá. Thielen dodal, že mnohé inštitúcie často používajú ETF vo svojich plánoch alokácie aktív. Profesionálni finanční poradcovia v USA spravujú 5 biliónov dolárov. Vytvorenie BTC ETF v USA bude prelomové.

Nové ATH

Ekonomický expert a investičný manažér Dan Tapiero medzitým naznačil, do akej úrovne môže cena bitcoinu vzrásť počas budúceho býčieho trhu. Mnoho známych investorov už verí, že cena BTC sa v najbližších 10 rokoch môže pohybovať od 500 000 USD do 1 milióna USD. Tapiero však verí, že v najbližších rokoch to bude len okolo 100 000 USD. Tento výsledok by bol pre mnohých sklamaním. Na jednej strane je bitcoin z cyklu na cyklus lacnejší. Na druhej strane sa súčasné podmienky na trhu môžu výrazne zmeniť. Halving, ktorý takmer zvyčajne spustí býčí trh, bude zahŕňať kapitál od veľkých spoločností (konkrétne ETF). To druhé sa samozrejme stane, keď SEC všetko schváli.

Okrem vyššie uvedeného je potrebné pripomenúť, že Fed môže v druhej polovici 2024 začať znižovať úrokové sadzby v USA. Inflácia v krajine klesá. Existujú aj náznaky ekonomiky chladenia.

Najväčším víťazom ďalšieho býčieho trhu však môže byť Ethereum. ETH bude poháňať okrem iného: skutočnosť, že vďaka novému algoritmu sa stala deflačnou kryptomenou. Okrem toho bude existovať aj potenciálne ETF pre spotový etherový trh a zníženie sadzieb, čo bude mať za následok návrat väčšieho množstva kapitálu na trh.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár