Volcano Bonds – všetko o vulkanických dlhopisoch v Salvádore

Salvádorský prezident čelí množstvu kritiky po tom, čo sa jeho bitcoinové rezervy voči doláru výrazne znížili. Prežije myšlienka Volcano Bonds až do ďalšieho býčieho trhu kryptomien napriek rastúcemu tlaku?

od Simona

Newsletter news

Štátne dlhopisy

Keď krajiny potrebujú získať peniaze na financovanie sociálnych programov, budovanie infraštruktúry alebo splatenie dlhových záväzkov, často vydávajú štátne dlhopisy centrálnej banky. Zvyčajne sa predávajú iným centrálnym bankám alebo inštitucionálnym investorom. Stojí za zmienku, že zmluvy o nákupe dlhopisov zo strany centrálnych bánk sa uzatvárajú nielen na základe ekonomických, ale aj politických rozhodnutí.

Ak je pre vás pojem dlhopisy nový, predstavte si ich ako druh investície. Prostredníctvom nich požičiavate peniaze úradom danej krajiny a zaobchádzate s nimi ako s akýmsi sporiacim fondom. Vlády potom splácajú investorom na základe vopred dohodnutých podmienok a úrokových sadzieb. Dlhopisy zvyčajne nesú úrokové sadzby, ktoré investorom kompenzujú dlhšie splatnosti alebo vyššie riziko. Znamená to však, že zhotoviteľ, ktorým je v tomto prípade štát, vám to celé preplatí a prípadné zisky prevýšia mieru inflácie? Žiaľ, takáto záruka neexistuje. Menové riziko a riziko protistrany sú samostatné problémy, ktoré si treba uvedomiť v súvislosti s novou stratégiou Salvádoru.

Čo sú to vulkanické väzby?

Salvádor oznámil Medzinárodnému menovému fondu (MMF) svoj zámer vydať dlhopisy kryté bitcoinami. Okrem splatenia svojich dlhových záväzkov ich Bukele plánuje použiť aj na vytvorenie Bitcoin City na úpätí Conchaguy, odtiaľ pochádza názov „vulkanické dlhopisy“.

Ich kupujúci získajú 10-ročné cenné papiere s úrokom 6,5 %. Budú sa tešiť aj z pravidelných výnosov v podobe výnimočných dividend. Investori dostanú dodatočné prostriedky každé tri mesiace, keďže Salvádor plánuje v takýchto intervaloch vyberať zisky a likvidovať svoje bitcoinové držby. Cena bitcoinu je samozrejme vysoko volatilná, ale Salvádor začne vyplácať špeciálne dividendy až po úvodnom päťročnom obchodnom období.

To znamená, že počas obdobia blokovania dôjde aspoň k jednému halvingu. Tento koncept znamená zníženie ponuky obmedzením ťažby BTC o ďalších 50 %. Táto cyklická udalosť má zvyčajne veľmi pozitívny vplyv na cenu najväčšieho digitálneho aktíva.

Nie je jasné, či existujú zákony, ktoré pozastavujú výplatu dividend, ak by viedli ku katastrofálnym stratám. Je však ťažké si predstaviť, že by štátna pokladnica skrachovala počas medvedieho trhu len preto, že sľúbila vyplatiť tento bonus svojim investorom.

Bitcoin vs. USD

Sopečné dlhopisy podporované bitcoinami by umožnili veľkým inštitúciám ukladať svoje bohatstvo v digitálnej mene, vsádzať na potenciálne zvýšenie, čím by sa znížila ponuka a následne sa zvýšila cena. To znamená, že investori, ktorí pohŕdajú dlhovo založeným ekonomickým modelom devalvácie fiat meny, môžu vymeniť hotovosť za bitcoin, čím pomôžu Salvádoru splatiť dlhy denominované v USD.

Po oslobodení sa od pôžičiek MMF a iných dlhov chce prezident Bukele prejsť na model založený na obmedzenej ponuke bitcoinov v kombinácii s pravidelným znižovaním výhod z ich ťažby. Je to riskantný nápad, kde je vysoko likvidný bitcoin najtvrdšou menou a bez vopred určeného rizika. Takže stávky pre Bukeleho a obyvateľov Salvádoru sa zdajú byť naozaj vysoké. Ako dlho môže mladý prezident prežiť medvedí FUD, ktorý preniká touto kryptozimou?

Volcano Bonds ako príležitosť oslobodiť sa od dlhov

Štátne dlhopisy zvyčajne nakupujú najmä akreditovaní investori a finančné inštitúcie, ako sú banky, hedžové alebo penzijné fondy a poisťovne. Príležitostne môžu individuálni investori získať prístup k štátnym dlhopisom aj prostredníctvom akreditovaných maklérov. Salvádorské sopečné dlhopisy sú štruktúrované tak, aby si ich mohli kúpiť inštitucionálni investori aj bežní občania. Minimálna požadovaná investícia do Volcano Bonds bude len 100 USD.

Salvádor má v úmysle predať svoj vlastný dlh krytý bitcoinami v nádeji, že sa vyhne „záchrane“ od Medzinárodného menového fondu. V praxi by to znamenalo ďalšiu vlnu dlhov a ďalšie zhoršovanie finančnej situácie krajiny. Dalo by sa dokonca povedať, že pomoc MMF je skôr formou otroctva ako filantropia. V tomto zmysle možno Bukeleho motiváciu chápať ako túžbu brániť svoj ľud pred večným, fiktívnym dlhovým otroctvom.

Teraz, žiaľ, mnohí očakávajú, že sa celý plán zrúti. V dôsledku prepadu sa výrazne scvrkne štátny rozpočet. Po tom, čo sa v roku 2021 stal bitcoin zákonným platidlom, Salvádor nazhromaždil takmer 3 000 mincí, ktorých hodnota klesla v priemere o 60 %. To znamená, že Salvádor je stále zaťažený dlhom, ale má menej aktív, ktoré by ho mohli obsluhovať. Generálneho riaditeľa Bukeleho to vystavuje množstvu kritiky, pretože tento typ myslenia vždy dominuje v obdobiach medvedieho trhu.

Bitcoin

Oneskorené dlhopisy

Volcano Bonds mali byť vydané v prvom štvrťroku 2022. Termín sa však posunul pre nepriaznivé podmienky na trhu a prebiehajúce geopolitické krízy. Takéto komplikácie by mohli znamenať problémy pre popularitu Bukeleho a osud bitcoinu v Salvádore. Politický tlak tiež neustále rastie, pretože cena bitcoinu naďalej klesá.

Vzhľadom na slabú volatilitu, ktorú Bitcoin v poslednom čase zažil, a jeho relatívne pomalé prijatie medzi Salvádorčanmi, MMF vyzval Bukeleho, aby zmenil svoju politiku. Existuje tiež veľa hlasov, že prezident by mal vyčleniť prostriedky na sociálne programy, nemocnice, školy a ďalšie výdavky na infraštruktúru, a nie nakupovať ďalšie kryptomeny. Z krátkodobého hľadiska by to mohlo mať vážne následky, ak by si vytrvalý FUD začal získavať mysle dostatočného počtu občanov.

MMF tiež komentovala riziko, že Salvádor nesplatí pôžičku vo výške 800 miliónov dolárov. Termín jej splatnosti je január 2023. Bukele však poznamenal, že existuje „nulové riziko“ zlyhania krajiny.

Ratingové agentúry a mainstreamové médiá však naďalej bijú na poplach, že súvaha štátu, značne zaťažená alokáciou bitcoinov, smeruje do obrovských problémov. Bitcoineri tomuto modelu stále veria, poznajú špecifiká trhu, zatiaľ čo bankári zostávajú skeptickí.

Záverečná myšlienka

Bohužiaľ, úradníci ešte ani nezačali pracovať na Bitcoin City. Dlhopisy sa mali pôvodne objaviť v marci 2022, potom boli odložené až do mája 2022. Momentálne sú pozastavené na dobu neurčitú. Dôvody tejto situácie boli postupne uvádzané ako vojna na Ukrajine, pád ceny bitcoinu, vnútorné problémy a teraz legislatívne prieťahy.

Len čo však posledný Salvádorský zákon o digitálnych cenných papieroch prejde legislatívnym procesom, plány na vulkanické dlhopisy Bukeleho môžu byť konečne uvedené do praxe. Ktokoľvek s prístupom k Bitfinexu si bude môcť kúpiť Volcano Tokens.

Napriek tomu sa kritici Bukeleho obávajú jeho rozhodnutia de-dolarizovať a zvoliť bitcoinový štandard. Dôvodom je predovšetkým volatilita trhu s kryptomenami, politický oportunizmus, prípadne kombinácia oboch. Stojí za zmienku, že Bukeleho opozícia bude pri každej príležitosti hľadať príležitosti na kritiku jeho konania. MMF a Svetová banka zase chcú udržať dlh krajiny v dolároch pre svoj vlastný prospech.

Veľké úspechy často zahŕňajú podstupovanie meraného rizika. Pokiaľ prezident nevyčlení príliš veľa finančných prostriedkov na investovanie do Bitcoinu, môže túto kryptozimu zvládnuť bez problémov. Jeho politika sa páči 85 % občanov a Bukele sa usiluje o ďalší mandát. Niet pochýb, že by to dalo jeho stratégii toľko potrebného času. Ak bude úspešný, Salvádor vytvorí precedens, ktorý budú nasledovať ďalšie krajiny. Výsledkom by mohlo byť posunutie adopcie Bitcoinu na ďalšiu úroveň. Je teda možné, že v budúcnosti ostatné krajiny spadnú do FOMO, pokiaľ ide o nákup zvyšných satoshi.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár