Vitalik Buterin verí, že trh s kryptomenami sa časom stabilizuje

Spoluzakladateľ Etherea Vitalik Buterin bol nedávno v rozhovore, kde sa rozprával o téme stave priemyslu kryptomien a budúcnosti technológie blockchain. Predpovedal, že volatilita trhu časom klesne na úroveň zlata a akcií. Okrem toho kritizoval model ťažby bitcoinov.

od Simona

Newsletter news

Kryptomeny sa stanú stabilným výmenným kurzom

V rozhovore s blogerom Noahom Smithom Vitalik povedal, že ho prekvapilo, že súčasný medvedí trh s kryptomenami nezačal skôr.

Smith sa Vitalika opýtal na krivku prijatia BTC. Naznačil, že trh s kryptomenami nakoniec dosiahne stabilizáciu, ktorú vidíme pri kurze zlata.

„Rozhodne verím, že v strednodobom horizonte sa kryptomeny stabilizujú a budú asi tak volatilné ako zlato alebo akciový trh,“ predpovedal Buterin.

Hoci nevie, kedy sa tak stane, verí, že kľúčová je adopcia.

Navrhol, že kryptomeny by mohli nahradiť zlato ako uchovávateľa hodnoty a stať sa „Linuxom financií“. Tým sa znižuje riziko, že zmiznú z trhu. A tiež verí, že do roku 2042 môžu úplne ovládnuť globálnu ekonomiku.

V apríli však Vitalik povedal, že neočakáva, že by kryptomeny niekedy nahradili tradičné meny.

Ethereum

PoS alebo PoW – to je otázka!

Jeho samotný projekt, Ethereum, čoskoro prejde na The Merge. Ide o trvalý prechod z ťažobného algoritmu Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). Ethereum Foundation tvrdí, že vďaka aktualizácii bude sieť efektívnejšia, bezpečnejšia a škálovateľnejšia.

Fanúšikovia bitcoinov však dlho obhajovali, že hlavná kryptomena na trhu by mala byť vydaná prostredníctvom Proof-of-Work.

Podľa Vitalika je PoW škodlivý pre životné prostredie a menej bezpečný ako PoS.

Odkiaľ pochádza táto myšlienka? V prípade bitcoinu sú ťažiari za svoje ťažobné aktivity odmeňovaní novovydanými bitcoinmi. Keďže odmena za vyťaženie nového bloku v sieti časom klesá, sú čoraz viac odkázaní na transakčné poplatky.

„Ak bude bitcoin skutočne napadnutý, očakávam, že politická vôľa rýchlo prejde aspoň na hybridný model PoS, ale očakávam, že to bude bolestivá zmena,“ uzavrel Vitalik Buterin.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár