Vitalik Buterin verí, že transakcie s kryptomenami budú opäť „dávať zmysel“.

Vitalik Buterin verí, že transakcie s kryptomenami budú opäť „dávať zmysel“.

Vitalik Buterin, spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum, hovorí, že škálovanie úrovne 2 spôsobí, že platby v kryptomenách budú opäť „dávať zmysel“.

od Simona

NEWSLETTER okrypte.sk

Vitalik Buterin hovorí o kryptomenových platbách

Jeden z tvorcov Etherea Vitalik Buterin uviedol, že platby kryptomenami „budú mať svoj zmysel“. Dôvodom je skutočnosť, že transakčné náklady čoskoro klesnú na zlomok centov. To všetko majú na svedomí rollupy vrstvy 2.

Programátor sa domnieva, že poslednou prekážkou pri dosahovaní vyššie uvedeného cieľa je kompresia dát v blockchaine. Poukázal na „pevnú prácu“, ktorú v súčasnosti robia spolutvorcovia Etherea v súvislosti s roll-upmi. Upozornil na riešenie škálovania vrstvy 2 od Optimism.

„Takže dnes pri rollupoch sú transakčné poplatky vo všeobecnosti niekde medzi 0,25 dolára, niekedy 0,10 dolára a v budúcnosti pri rollupoch so všetkými zlepšeniami efektívnosti, o ktorých som hovoril, by transakčné náklady mohli klesnúť na 0,05 USD alebo dokonca možno až na 0,02 USD. Oveľa lacnejšie, oveľa dostupnejšie a úplne zmenia hru.“.

Buterin zdôraznil, že kľúčovým prípadom použitia bitcoinov (BTC), ktorý bol prezentovaný v Bielej knihe z roku 2008, bolo poskytnutie „peer-to-peer elektronického hotovostného systému“, ktorý by bol lacnejší ako tradičné platobné metódy.

„Je to vízia, na ktorú sa podľa mňa trochu zabudlo,“ povedal.

Podľa názoru spoluzakladateľa Etherea budú BTC a ďalšie aktíva čoskoro schopné poskytnúť používateľom tento prípad použitia, pretože škálovacie riešenia postupne znižujú transakčné náklady na zlomok centu.

blockchain

Prípady použitia

Buterin načrtol niekoľko rôznych oblastí, v ktorých bude lacné obchodovanie s kryptomenami obzvlášť dôležité. Najprv poukázal na „krajiny s nižšími príjmami alebo miesta, kde existujúci finančný systém nie je veľmi efektívny“. Blockchain tam poskytne prístup k platobnej štruktúre cez internet.

Ďalej poznamenal, že v kontexte Etherea by lacné transakcie tiež pomohli urýchliť prijatie nefinančných aplikácií, ako sú servery DNS a služby správy účtov Web3.

„Musíte skutočne odoslať transakciu, aby ste vytvorili názov DNS, obnovili svoj účet a aby ste splnili niektoré z týchto úprav. Ak bude každá z týchto operácií stáť približne 11 dolárov, ľudia sa do toho nezapoja,“ vysvetlil.

„Škálovateľnosť nie je len nudná vec. Myslím, že v skutočnosti umožňuje a odomyká úplne nové triedy aplikácií,“ dodal.

zdroj: cointelegraph.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár