Vitalik Buterin sa vyjadril k vysokým nákladom na používanie Etherea

od Martin Tkáč

Zakladateľ Etherea Vitalik Buterin sa opäť vyjadril k vysokým transakčným poplatkom pri ETH.

Vitalik Buterin hovorí o vysokých nákladoch na používanie Etherea

V utorok zakladateľ Mythos Capital a spolumoderátor podcastu Bankless Ryan Sean Adams vyjadril názor, že transakcie ETH sa viac oplácajú

V reakcii na tweet však zakladateľ Etherea Vitalik Buterin uviedol, že poplatky za plyn na ETH musia byť nižšie, čo bude prínosom pre celý ekosystém.

Predtým dodal, že riešenia na vrstve 2 a technológia nulových znalostí (ZK Rollups) by mohli byť kľúčovými nástrojmi pri riešení nadmerných poplatkov za transakcie ETH.

Ethereum a jeho problémy

Sieť ETH je jedným z najväčších a najstarších blockchainov na trhu s kryptomenami. Ether je tiež druhá najväčšia kryptomena z hľadiska trhovej kapitalizácie, druhá za poprednou svetovou kryptomenou – BTC.

Odkedy sa však v sieti objavilo decentralizované financovanie (DeFi), používatelia čelili problému – vysokým poplatkom za plyn. Rast odvetvia nevymeniteľných tokenov (NFT) tiež pravdepodobne prispel k rastu už aj tak drahých transakcií ETH.

Aký je dôvod tohto zmätku? Keď sa transakcie nahrajú do Etherea, tisíce validátorov (baníkov) ich overia a potvrdia v bloku. Títo validátori sú za svoje úsilie platení vo forme „plynu“.

Používatelia môžu platiť vyššie ceny plynu za rýchlejšie obchodovanie a toto je metóda bežne používaná výrobcami NFT. To však zvyšuje trhovú cenu plynu. Počas nedávneho NFT metaverse Otherside bol dopyt po schopnostiach siete ETH taký veľký, že ceny plynu vyleteli na rekordné úrovne. Údaje z CoinMetrics ukazujú, že len na transakčné náklady sa minulo viac ako 150 miliónov dolárov.

Používatelia tiež prišli o približne 4 milióny dolárov v ETH, pretože nebolo dokončených viac ako 10 000 transakcií.

Ako už Buterin vysvetlil, všetky problémy so sieťou budú vyriešené, keď budú dokončené práce na Ethereu 2.0, novej verzii siete Ethereum. Ide o zmenu spôsobu emisií ETH (prepnutie na PoS) a zlepšenie efektivity celého projektu.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár