Vitalik Buterin priznal, že sieťové poplatky sú pre Ethereum veľkým problémom

od Martin Tkáč

Spoluzakladateľ Etherea Vitalik Buterin priznal, že vysoké sieťové poplatky zostávajú vážnou výzvou pre jeho projekt, čo ohrozuje víziu vytvorenia decentralizovanej ekonomiky.

Vitalik Buterin hovorí o situácii v Ethereu

Počas rozhovoru pre magazín Time Buterin poznamenal, že vysoké sieťové poplatky znižujú použiteľnosť Etherea.

„Poplatky sú obrovským problémom, pokiaľ ide o použiteľnosť Etherea, najmä pre iné veci, než sú niektoré finančné aplikácie, ktoré v poslednej dobe dominujú,“ povedal.

Buterin navyše vyjadril frustráciu z vysokých poplatkov a ich vplyvu na realizáciu jednotlivých projektov. Zároveň bol optimistom, že ak sa zavedie sharding, poplatky môžu klesnúť.

Vec, ktorá momentálne bráni používaniu Etherea na skvelé veci, sú iba poplatky. Zdá sa, že je to nudná odpoveď –  v Ethereu je veľký sociálny problém a najväčším dôvodom je jedna technická vec, ktorá nebola urobená dostatočne rýchlo, povedal.

Podľa spoluzakladateľa Etherea však riešenie takých problémov, akými sú napríklad poplatky za plyn, môže z projektu urobiť platformu na zavádzanie skutočných spoločensko-politických zmien.

Poplatky klesajú

Zatiaľ čo Ethereum čelilo kritike za vysoké sieťové poplatky, údaje už ukazujú určitú zmenu. V blockchaine ETH bol tento rok zaznamenaný napríklad pokles poplatkov za plyn na najnižšiu úroveň za šesť mesiacov.

Poplatky za plyn sa zvýšili najmä v roku 2021, čo odborníci pripisujú zvýšenému záujmu o nekonvertibilné tokeny (NFT) a decentralizované financie (DeFi).

Dnes Ethereum tiež pracuje na zavedení ťažobného algoritmu Proof-of-Stake do svojej siete. Tá má byť súčasťou širšej reformy – Ethereum 2.0. Aktualizácia umožní mnoho revolučných zmien, dôležitých pre vývojárov aj investorov. Väčšina analytikov tiež verí, že nakoniec povedú aj k obrovskému skoku v miere ETH.

Buterin kritizuje NFT

Stojí za to dodať, že spolutvorca Etherea, Vitalik Buterin, tiež kritizoval NFT v rozhovore pre Time. Zasiahol ho najmä top projekt na tomto trhu – Bored Ape Yacht Club. Ide hlavne o to, že tento bol známym vývojárom považovaný za frivolný. Viac o jeho vyjadreniach si môžete prečítať tu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár