Nvidia GeForce RTX 3050 nebude vhodná na ťažbu etherea

Vitalik Buterin predstavuje dva návrhy na zníženie poplatkov za Ethereum

Pred niekoľkými dňami vývojár Etherea Tim Beiko zdieľal dva návrhy od spoluzakladateľa Etherea Vitalika Buterina. Týkali sa vytvorenia nového obchodného formátu na Ethereu s cieľom znížiť poplatky.

od Simona

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

 

Po @lightclients mal @VitalikButerin dva návrhy, v ktorých sa podelil o tom, ako by sme mohli znížiť transakčné náklady na rollups. Obidve predstavujú nový typ transakcie, ktorý obsahuje kvapku údajov, trochu ako „mini kus údajov o zlomku“.

Ako znížiť poplatky za ethereum podľa Buterina

Buterinove návrhy zavádzajú nový typ transakcie. Cieľom prvého je minimalizovať zmeny, ktoré je potrebné vykonať, aby ho mohli obsluhovať zákazníci EL.

Myšlienkou, ktorú navrhol Buterin, je vytvoriť nový formát pre transakcie prenášajúce „blob carrying“. Ide o transakcie, ktoré obsahujú veľké množstvo údajov, a preto k nim nie je možné pristupovať spustením EVM. Tento nový formát má byť plne kompatibilný s budúcimi špecifikáciami „Danksharding“.

Buterin objasňuje, že podľa jeho názoru sú roll-upy v krátkodobom a strednodobom horizonte jediným spoľahlivým riešením škálovania pre Ethereum. Poplatky na základnú vrstvu 1 sú podľa neho už mesiace tak prehnane vysoké, že je naliehavo potrebné prejsť na roll-upy v celom ekosystéme.

Ako príklad uvádza Optimizmus a Arbitrum, ktoré znižujú poplatky asi 3-8 krát. Napriek tomu tvrdí, že aj v tomto prípade sú transakcie pre mnohých používateľov príliš drahé.

Pre Buterina je dlhodobým riešením problému horizontálne rozdelenie dát, ktoré by mohlo pridať približne 16 MB priestoru do jedného bloku. Ide však o riešenie, ktorého implementácia bude trvať dlho. Preto navrhuje nový EIP, ktorý poskytuje vyrovnávacie riešenie.

Druhý návrh je podobný prvému, ale vyžaduje viac práce na dosiahnutie úplnej kompatibility shardingu.

Zatiaľ to, čo Buterin navrhuje, sú len dva návrhy, o ktorých sa stále diskutuje. Jeho osobná prestíž a povesť však môžu prinútiť komunitu, aby sa ich skutočne rozhodla predstaviť.

Hard fork a transakcie Ethereum

Predpokladá sa, že oba návrhy je možné realizovať spolu so Shanghai hard forkom. Pôvodne bola naplánovaná na koniec roka 2021, no nakoniec bola odložená na rok 2022.

Stojí za zmienku, že po predstavení londýnskej aktualizácie, ktorá spálila niektoré poplatky, sa priemerná cena za transakciu zvýšila a doteraz sa nevrátila na predchádzajúce úrovne. Napríklad v júli 2021 boli priemerné transakčné poplatky o niečo viac ako 2,5 USD. V súčasnosti sa stále pohybujú okolo 20 dolárov.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár