Vitalik Buterin predstavil svoju víziu vrstvy 3 blockchainu Ethereum

Vitalik Buterin predstavil svoju víziu vrstvy 3 blockchainu Ethereum

Spoluzakladateľ Etherea Vitalik Buterin zdieľal svoju víziu protokolov vrstvy 3. Zatiaľ čo protokoly vrstvy 2 sa zameriavajú na „škálovateľnosť“, ďalšie protokoly budú slúžiť na iné účely.

od Simona

Newsletter news

Ďalšie zmeny v Ethereu

Zatiaľ čo riešenia na vrstve 2 založené na Ethereu sa zameriavajú na škálovanie sietí, Buterin verí, že riešenie vo vrstve 3 budú slúžiť úplne inému účelu – poskytovať „funkcie šité na mieru“. O svoje myšlienky sa podelil v príspevku zo 17. septembra, v ktorom načrtol tri „vízie“ toho, na čo sa budú riešenia vrstvy 3 používať v budúcnosti.

Spoluzakladateľ Etherea povedal, že tretia vrstva v blockchaine dáva zmysel len vtedy, ak poskytuje inú funkčnosť ako druhá vrstva.

„3-vrstvová architektúra škálovania, ktorá pozostáva z ukladania rovnakej schémy škálovania na seba, zvyčajne nefunguje dobre,“ povedal.

Až na to, že „môže fungovať trojvrstvová architektúra, v ktorej druhá a tretia vrstva majú odlišné ciele,“ dodal. Jedným z prípadov použitia pre vrstvu 3 by bolo to, čo Buterin opisuje ako „prispôsobené funkcie“ s odkazom na aplikácie riadené ochranou súkromia.

ethereum

Ďalším prípadom použitia by bolo „prispôsobené škálovanie“ pre špecializované aplikácie, ktoré si neželajú používať virtuálny stroj Ethereum (EVM) na vykonávanie výpočtov.

Buterin tiež dodal, že vrstvu 3 možno použiť na zmenu mierky pomocou nástroja Validiums. To môže byť prospešné pre podnikové blockchainové aplikácie pomocou „centralizovaného servera, na ktorom sú spustené overovacie kontroly a pravidelne sa pripájajú k reťazcu“.

Buterin však upozorňuje, že stále nie je jasné, či štruktúry vrstvy 3 budú efektívnejšie ako súčasný model vrstvy 2, pokiaľ ide o vytváranie vlastných aplikácií v Ethereu.

„Trojvrstvový model umožňuje existenciu celého sub-ekosystému v jednom súbore, čo umožňuje veľmi lacné operácie medzi doménami v tomto ekosystéme bez toho, aby bolo potrebné prejsť cez nákladnú vrstvu 1,“ napísal.

Buterin však tiež poznamenal, že keďže medzireťazcové transakcie možno vykonávať ľahko a lacno medzi dvoma vrstvami, budovanie vrstvy 3 nevyhnutne nezlepší výkon siete.

Škálovateľnosť už nebude problémom

Dodajme, že momentálne sa pracuje na nástrojoch, ktoré pravdepodobne ukončia obavy o škálovateľnosť Etherea. Declan Fox, produktový manažér v softvérovej spoločnosti Ethereum ConsenSys, nedávno pre Cointelegraph povedal, že „s rollupmi… teoreticky môžeme škálovať donekonečna“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár