Vitalik Buterin navrhuje zmenu a riešenie vysokých poplatkov za gas 2 vrstvy

od Martin Tkáč

Spoluzakladateľ Etherea Vitalik Buterin predložil návrh s Ansgarom Dietrichsom, vývojárom softvéru pre Ethereum. Návrh s názvom EIP-4488 je krátkodobé riešenie zvyšovania poplatkov za gas 2 vrstvy.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Modifikácia EIP4488 bola navrhnutá pred tromi dňami v úložisku GitHub Ethereum Improvement Offer od Vitalika Buterina a Dietrichsa. Cieľom EIP4488 je znížiť náklady na roll-up ~ 5x. Pridáva limit množstva údajov o pripojení, ktoré môžu existovať v bloku, ktorý má teoretický limit približne 1 MB na slot.

Pred týmto návrhom bol roll-up najlepšou reakciou na eskaláciu účtov za gas. Roll-up je riešenie úrovne 2 v Ethereu, kde vykonávanie transakcií prebieha mimo hlavného reťazca Ethereum.

Zatiaľ čo údaje o transakciách sú publikované na úrovni 1. Riešenia úrovne 2 Loopring a Polygon Hermez sú lacné v porovnaní s riešeniami úrovne 1, zatiaľ čo ZKSync a Optimism nezostávajú pozadu. Podľa Etherea roll-upy využívajú dáta o transakčnom spojení a minimalizácia nákladov na transakčné dátové spojenie je spôsob, ako znížiť transakčné náklady.

Majk Spirit NFT

Kedy sa v Ethereu objaví správny sharding?

Buterin poukázal na to, že snahy o implementáciu ortodoxného shardingu na riešenie problémov s preťažením by mohli začať postupne zmenou štandardného kódu. Implementácia tvrdej vidlice Altair by mala trvať podobný čas.

Koncept shardingu je prevzatý z tradičných databáz. Vzťahuje sa na horizontálne škálovanie databázy, podobne ako zvýšenie počtu jazdných pruhov na diaľnici s cieľom znížiť zápchy. Sieť Ethereum je v súčasnosti značne preťažená, čo vedie k vysokým transakčným poplatkom, známym ako gas.

Aké sú návrhy na zlepšenie Etherea?

Návrhy na zlepšenie Etherea boli založené na návrhoch na zlepšenie bitcoinov, ktoré sú samotné založené na procese zlepšovania Pythonu. Návrhy na zlepšenie Etherea môže podávať každý, kto pozná proces návrhu a projektu.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár