Vitalik Buterin kritizuje priaznivcov prijatia BTC v Salvadore

od Martin Tkáč

Vitalik Buterin, spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum, dôrazne vyjadril svoju nespokojnosť so spôsobom, akým bol bitcoin prijatý v Salvadore. Svoj názor prezentoval na fóre Reddit.

Hanbiť sa

Vo vlákne na fóre Reddit venovanom BTC v Salvadore s názvom „Nepopulárny názor: Prezident Salvadora Nayaba Bukeleho by komunita Crypto nemala chváliť“, netajil svoj negatívny postoj k tejto záležitosti Vitalik Buterin.

Argumentoval svojou kritikou, že „povinné vytváranie a povinné prijímanie konkrétnej kryptomeny je v rozpore s ideálmi slobody, ktoré sú pre priestor kryptomeny také dôležité. Jeho reakcia sa odvoláva na čl. 7 zákona o bitcoine prijatý v júni, ktorý stanovil, že bitcoin musí byť akceptovaný ako spôsob platby „akéhokoľvek hospodárskeho subjektu“ v Salvadore.

Vitalik tiež dodal, že „taktika tlačenia BTC k miliónom ľudí v Salvádore súčasne bez akéhokoľvek predchádzajúceho pokusu o vzdelanie je bezohľadná a riskuje hacknutie alebo spreneveru veľkého počtu nevinných ľudí“.

Hanba všetkým, ktorí to nekriticky chvália.

Jeden používateľ Redditu v reakcii naznačil, že Bukele sa možno pokúša podporiť používanie bitcoinu v Salvadore, pretože kúpil kryptomenu za nízku cenu a chcel, aby rástla. Buterin sa k tejto hypotéze vyjadril nasledujúcimi slovami:

Z politických dôvodov, a pretože je ľudský ako my ostatní, miluje, aby ho chválili ľudia, ktorých považuje za mocných.

Sloboda alebo nútenie?

V júli, v snahe zmierniť opozičné hlasy voči používaniu bitcoinov zhora nadol, prezident Bukele v twitterovom vlákne uviedol, že používanie bitcoinu ako zákonného platidla by bolo „úplne voliteľné“ a vláda by nenútila žiadnych obyvateľov, aby prijímať bitcoiny ako spôsob platby.

Ak chce niekto pokračovať v nosení hotovosti, neprijímať bonusy za buy-in, nezískavať zákazníkov s bitcoinmi, nerozvíjať svoje podnikanie a platiť províziu za prevody peňazí, môže v tom pokračovať.

Napriek uisteniam hlavy štátu, že BTC nie sú nútenou menou, sú obyvatelia Salvadoru veľmi zmätení a nedôverčiví.

„Jedna vec je, čo hovorí prezident, a druhá vec je, čo robí zákon,“ povedal nedávno miestny podnikateľ.

Podľa prieskumu zverejneného tento týždeň, ktorý zostavila Salvadorská nadácia pre hospodársky a sociálny rozvoj (Fusades), viac ako 93% registrovaných spoločností v Salvádore posledný septembrový týždeň neoznámilo žiadne transakcie s kryptomenami.

Téma prijatia BTC Salvadorom od samého začiatku vyvolávala množstvo extrémnych emócií, úzkosti a odporu. Pred časom sme písali o tom, prečo sa v uliciach Salvadoru protestovalo a aká bola genéza toho, že občania boli proti prijatiu nového zákona, ktorý považovali za protiústavný.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár