Vitalik Buterin kritizuje prácu Facebooku na Metaverse. „Nevyjde to“

od Martin Tkáč

V sobotu bol na Twitteri aktívny spoluzakladateľ blockchainu Ethereum – Vitalik Buterin. Okrem iného prezentoval svoj pohľad na „existujúce firemné pokusy o vytvorenie metaverse“. Buterin verí, že Metaverse porastie, ale neverí, že súčasné pokusy korporácií ako Facebook o jeho vytvorenie budú mať želaný efekt.

NEWSLETTER okrypte.sk

Vitalik Buterin zdieľa svoje myšlienky o Metaverse

Tento víkend sa Vitalik Buterin, jeden zo zakladateľov blockchainu Ethereum, zúčastnil diskusie na platforme Twitter o Metaverse. Začalo to tweetom Deana Eigenmanna (spoluzakladateľ Dialectic), ktorý povedal, že neverí, že Metaverse „má fungovať správnym spôsobom, ako ho v súčasnosti financujú investori rizikového kapitálu“. Buterin zdieľal tento príspevok so svojimi sledovateľmi a dodal, že s týmto názorom súhlasí.

Vyjadrenie Vitalika Buterina sa v komentároch stretlo s mnohými reakciami. Jeden používateľ napísal:

„Hmm. Myslím si, že prekážkou vstupu na trh, ktorá je okrajovým kúskom vyvíjajúceho sa výskumného hardvéru, sa vytvoril zriedkavý prípad nevyhnutnej podmienky uprednostňovania veľkých etablovaných spoločností. O tejto myšlienke by sa bez Questu 2 ani nediskutovalo.“

Buterin odpovedal na tento konkrétny tweet a podelil sa o svoj pohľad:

Moja kritika je hlbšia ako „Metaverse Wikipedia poráža Metaverse Encyclopedia Britannica.“ Ide o to, že ešte nepoznáme definíciu ‚metasveta‘ a je príliš skoro vedieť, čo ľudia skutočne chcú. Takže čokoľvek, čo teraz Facebook vytvorí, nebude fungovať.
V posledných rokoch sa Facebook výrazne zameral na prácu súvisiacu s Metaverse. Dokonca aj Zuckerbergova spoločnosť zmenila svoj názov na Meta dlho po tom, čo získala spoločnosť Occulus VR.

Čo je Metaverse?

Metaverse je definovaný ako vysoko interaktívny 3D svet založený na virtuálnej realite. Zameriava sa na sociálne interakcie.

Buterinove vyjadrenia o virtuálnom svete sa objavujú aj napriek mnohým úspešným kampaniam Metaverse. Máme na mysli príklady projektov, ktoré boli spustené v technológii blockchain, ako napríklad Decentraland a The Sandbox.

Mnohí kritici tohto typu technológie tvrdia, že centralizované metaverse, ako napríklad tie, ktoré navrhujú Meta a Microsoft, môžu decentralizovať vlastníctvo tovarov a služieb, ktoré sa v nich uskutočnia.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár