Vitalik Buterin hovorí, že trh s kryptomenami musí dozrieť

Spoluzakladateľ Etherea Vitalik Buterin je presvedčený, že ekosystém kryptomien musí ešte dospieť a teraz funguje v súlade s regulačnými politikami, ktoré ponúkajú úrady.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Vitalik Buterin: Náš trh ešte musí dozrieť

Vzhľadom na súčasnú situáciu na trhu, Buterin povedal, že je lepšie mať predpisy, ktoré umožnia určitú nezávislosť projektov, aj keď to bráni bežnému prijatiu.

 

Dodal, že je“vlastne rád, že veľa ETF“ sa na trh nedostalo.

Ekosystém potrebuje čas, aby dozrel, kým na seba začneme venovať ešte väčšiu pozornosť

– poznamenal Vitalik

Ďalším problémom, na ktorý Buterin upozornil, bolo používanie postupov „poznaj svojho zákazníka“ (KYC) v decentralizovaných finančných aplikáciách (DeFi). Podľa neho:

To obťažuje používateľov, ale nerobí nič proti hackerom. Hackeri už píšu vlastný kód na interakciu so zmluvami.“

vitalik buterin GIF by Product Hunt

Stručne povedané, Buterin odporučil použiť dôkazy s nulovými znalosťami (kryptografický postup, pri ktorom môže jedna strana dokázať druhej, že má informácie bez toho, aby ich prezradila.

Charakteristiky takéhoto postupu sú nasledovné:

Dôkaz s nulovými znalosťami, niekedy označovaný aj ako protokol ZK, je overovacia metóda, ktorá prebieha medzi dokazovateľom a overovateľom. V systéme dôkazu s nulovými znalosťami je dokazovateľ schopný overovateľovi dokázať, že má znalosť konkrétnej informácie bez toho, aby odhalil samotnú informáciu.

Vývoj etherea

Stojí za zmienku, že samotné Ethereum rýchlo rastie. Buterin však vysvetľuje, že treba urýchliť napríklad práce na poplatkoch v sieti ETH.

„Poplatky boli za posledných šesť mesiacov nízke, takže je o niečo jednoduchšie odložiť problém na neskôr, ale myslím si, že ak Ethereum uspeje, budeme mať ďalší vzostup a vieme, čo to znamená pre transakčné poplatky.“ Z pohľadu užívateľa môže byť býčí trh dokonca niečím, čoho sa treba báť, pretože transakčné poplatky stúpajú až na 50 alebo 100 dolárov, zdôraznil Buterin.

Varoval tiež, že „hodiny tikajú“ a vývojári Etherea sa musia ponáhľať, aby vyriešili problém so škálovateľnosťou.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár