Vitalik Buterin: AI by mohla znamenať koniec ľudstva, ako ho poznáme

Superinteligentná umelá inteligencia by sa mohla obrátiť proti ľudskosti, varuje spoluzakladateľ Etherea Vitalik Buterin.

od Martin Tkáč

Vitalik Buterin vs. umelá inteligencia: máme sa čoho báť

Podľa spoluzakladateľa Etherea Vitalika Buterina, ak sa superpokročilá umelá inteligencia nekontroluje, má „veľkú šancu“ prekonať ľudí v mnohých ohľadoch a stať sa ďalším „vrcholovým druhom“ na Zemi.

Vyššie uvedené znie ako úvod do klišé scenára sci-fi filmu. Ale ako vidno, beletria nás pomaly dobieha. Buterin poukázal na problém v príspevku uverejnenom na svojom blogu na 27. novembra. V texte tvrdil, že umelá inteligencia je „zásadne odlišná“ od iných nedávnych vynálezov – ako sú sociálne médiá, antikoncepcia, lietadlá, zbrane, koleso a tlačiarenský lis. Dôvod? Umelá inteligencia môže vytvoriť nový typ „mysle“, ktorá sa môže obrátiť proti ľuďom.

Umelá inteligencia je nový typ mysle, ktorý rýchlo získava inteligenciu a má vážnu šancu prekonať ľudské duševné schopnosti a stať sa novým top druhom na planéte

– napísal tvorca Etherea.

Buterin tiež tvrdil, že na rozdiel od klimatických zmien, pandémie alebo jadrovej vojny, superinteligentná AI môže potenciálne ukončiť našu existenciu a nenechá nikoho nažive, najmä ak v konečnom dôsledku začne ľudí považovať za hrozbu pre svoje vlastné prežitie.

Buterin poukázal na výsledky prieskumu z augusta 2022 medzi viac ako 4 270 výskumníkmi strojového učenia, ktorí odhadli, že pravdepodobnosť, že umelá inteligencia zabije ľudstvo, je 5 – 10 %.

Buterin navrhol model mozgovo-počítačových rozhraní (BCI), ktorý by mohol ľuďom poskytnúť väčšiu kontrolu nad AI. BCI je komunikačná dráha medzi elektrickou aktivitou mozgu a externým zariadením, ako je počítač alebo robotická končatina.

Nakoniec programátor dospel k záveru, že „my ľudia sme najjasnejšou hviezdou vo vesmíre, pretože sme vyvinuli technológiu na rozšírenie ľudského potenciálu na tisíce rokov a dúfajme, že aj na mnoho rokov dopredu“.

Ak o dve miliardy rokov bude Zem alebo ktorákoľvek časť vesmíru stále niesť krásu pozemského života, bude to vďaka ľudským trikom, ako je cestovanie vesmírom a geoinžinierstvo.

– dodal.

Nepreháňa to Buterin?

Ale nepreháňa to Buterin? Dnes sa odborníci delia na dva hlavné tábory. Prvý z nich je toho názoru, že AI nás môže ohroziť – nielen našu existenciu, ale aj ekonomickú situáciu (vyradiť nás z práce). Druhý poukazuje na pozitíva novej technológie a to, že nás dokáže odbremeniť od mnohých úloh a poskytne nám viac voľného času. Aká bude budúcnosť, závisí od ľudí a na čo budú AI využívať. Aspoň v súčasnosti…

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár