Vitalik Buterin a Brian Armstrong diskutujú o The Merge

Dve kľúčové postavy vo svete digitálnych aktív Vitalik Buterin a Brian Armstrong veria, že meniaca sa mentalita a silné odhodlanie kryptomenovej komunity prispeli k podpore The Merge.

od Simona

Newsletter news

Buterin a Amstrong hovoria o Proof-of-Stake

Spoluzakladateľ Etherea Vitalik Buterin a generálny riaditeľ Coinbase Brian Armstrong boli hosťami špecialistu na protokoly Coinbase Viktora Bunina v jeho podcaste Around the Block. Páni diskutovali predovšetkým o pripravovanom The Merge.

Vitalik Buterin hovoril o genéze svojich úvah o Proof-of-Stake ako potenciálnom mechanizme konsenzu pre blockchain Ethereum. Spomína, že spočiatku sa jeho koncept stretával s veľkou skepsou. Bolo to kvôli mnohým nevyriešeným problémom v tom čase, kvôli ktorým sa projekt zdal byť nerentabilný.

Poukázal na situáciu z roku 2014, keď sa na blogu jeho projektu objavil príspevok, v ktorom predstavil algoritmus slasher. Opísal myšlienku, že jednotlivé uzly by čelili následkom, ak by hlasovali za protichodné akcie:

„Toto bol môj pokus urobiť určitý pokrok pri riešení toho, čo kritici z Proof-of-Stake nazývajú problém „nothing-at-stake“. V Proof-of-Work, ak chcete niečo postaviť na dvoch blokoch, musíte urobiť dvakrát toľko práce, ale v POS môžete podpísať toľko vecí, koľko chcete.“

V tom čase bol Buterin toho názoru, že zavedenie konkrétneho trestu za podpisovanie protichodných akcií by bolo životaschopnou možnosťou. Cieľom výskumu algoritmu bolo preskúmať bezpečnostné predpoklady, na ktoré by sa jeho blockchain musel spoliehať pri PoS. Okrem toho tu bola otázka, či by to mohlo byť bezpečnejšie ako PoW, čo by spôsobilo zníženie sankcií, ktoré by pohltilo uskutočnené vklady, a nie stávkovanie na ceny.

Vitalik Buterin pokračoval vo svojom príbehu a uvažoval o koncepte, ktorý bol predstavený na konci tohto roka s názvom „slabá subjektivita“. Vysvetlil, že na to, aby sieť založená na PoS mohla využívať plnú bezpečnostnú záruku tohto mechanizmu, musí byť uzol v pravidelných intervaloch online. Vysvetlil, že by sa to dalo robiť na týždennej, mesačnej alebo ročnej báze, pričom však poznamenal, že dlhšie časové obdobia sa z hľadiska likvidity stávajú pre zainteresované strany menej výhodné. Dodal tiež, že toto bola najdôležitejšia otázka, ktorá ovplyvnila jeho rozhodnutie prejsť na PoS:

„Iróniou osudu som si uvedomil, že to bol nevyhnutný kompromis, vďaka ktorému som sa v ňom cítil pohodlne. Uvedomil som si, že toto je slabosť, a zároveň som si bol istý, že je to všetko.“

Generálny riaditeľ Coinbase Brian Armstrong sa potom pripojil k rozhovoru. Priznal, že aj on mal určité výhrady k The Merge, keď o ňom prvýkrát počul, a trvalo niekoľko rokov, kým sa jeho perspektíva zmenila:

„Keď ľudia začali hovoriť o jazyku Complete Turing na blockchaine, myslel som si, že to znie ako jednoduchý spôsob útoku na sieť, takže som bol najprv skeptický.“

Potom hovoril o tom, ako začal prehodnocovať koncept. Najprv vysvetlil, že pôvodne veril, že bitcoinová sieť bude slúžiť ako hlavný blockchain v ekosystéme. Hneď priznal, že takýto pohľad je dosť obmedzený. Úspech decentralizovaných aplikácií (Dapps) bežiacich na Ethereu viedlo Armstronga k tomu, aby sa začal otvárať blockchainovému prechodu na PoS:

„Len keď sme videli pokrok Vitalika a vznikajúcich Dapps, nakoniec sme na Coinbase dospeli k záveru, že budeme musieť byť agnostickí s každým odchádzajúcim reťazcom a tokenom, nemôžeme tu sedieť v našej slonovinovej veži, zameriavame sa len na jedno aktívum.“

Počas diskusie sa páni obrátili aj na americké ministerstvo financií, ktoré rozhodlo o uvalení sankcií na adresy USDC a ETH, ktoré boli prepojené s Tornado Cash. Viac o tomto prípade sme písali tu.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár