Visa, Mastercard a PayPal opúšťajú Rusko. Je to príležitosť pre kryptomeny?

Visa, Mastercard a PayPal sa pridali k zoznamu spoločností, ktoré opúšťajú Rusko po Putinovej invázii na Ukrajinu. Preto stojí za to sa opýtať, či sa Rusi obrátia na kryptomeny.

od Simona

Visa, Mastercard a PayPal opúšťajú Rusko

Od vypuknutia vojny medzi Ukrajinou a Ruskom sa západný svet postavil inak ako v minulosti a začal voči Moskve uvaľovať veľmi prísne sankcie, v minulosti boli sankcie, mierne povedané, skôr symbolické. Okrem toho sa nespočetné množstvo spoločností a organizácií rozhodlo stiahnuť z Ruska a označilo ho za agresora.

Teraz sa k tejto skupine pripájajú Visa, Mastercard a PayPal.

Agentúra Reuters oznámila zámery PayPalu 5. marca, pričom poukázala na to, že spoločnosť v sobotu vypne svoje služby v Rusku. Dan Schulman, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti, vysvetlil, že PayPal „podporuje medzinárodné spoločenstvo v odsudzovaní brutálnej vojenskej agresie Ruska na Ukrajine“.

Spoločnosť však bude stále po určitú dobu spracovávať výbery, čím umožní ruským zákazníkom vybrať si prostriedky na bankové účty.

Visa nasledovala tento príklad a uviedla, že v najbližších dňoch začne proces zastavenia všetkých transakcií s Ruskom.

„Po dokončení tohto kroku všetky transakcie iniciované kartami Visa vydanými v Rusku už nebudú fungovať mimo Ruska a žiadne karty Visa vydané finančnými inštitúciami mimo Ruska už nebudú fungovať v Ruskej federácii“.

Mastercard tiež uviedla, že „sme sa rozhodli pozastaviť naše služby v Rusku“. Stalo sa tak vraj po dôkladnom rozbore aktuálnej situácie. Spoločnosť vysvetlila, že rozhodnutie bolo spôsobené nedávnymi regulačnými požiadavkami globálnych regulátorov a snahami spoločnosti „uzamknúť viacero finančných inštitúcií“.

Šanca pre bitcoiny?

Zatiaľ čo väčšina ruských bánk je zo SWIFT-u vylúčená a vyššie uvedené spoločnosti ukončia svoju bežnú činnosť v krajine, Rusi budú mať len veľmi málo možností, ako uskutočniť medzinárodné transakcie.

Vyššie uvedené je významnou príležitosťou pre odvetvie kryptomien. Po vypuknutí vojny sa objavili prvé správy, že objem obchodovania s digitálnymi aktívami v Rusku a na Ukrajine dosiahol nový vrchol.

Okrem toho mnohé burzy s kryptomenami, vrátane Binance, Kraken a Coinbase, zatiaľ odmietli prestať slúžiť ruským používateľom. Mnoho regulátorov zároveň varuje, že oligarchovia môžu využívať digitálne zdroje na obchádzanie sankcií.

Ako však zdôraznil okrem iného aj CEO Ripple a CEO Coinbase sa zdá to byť veľmi nepravdepodobné. Namiesto toho sa obyčajní ruskí občania s väčšou pravdepodobnosťou obrátia na kryptomeny, keď ich národná mena nakoniec skolabuje.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár