Viac ako 50 % všetkých bitcoinov je na rovnakej adrese rok alebo dlhšie

Čoraz viac Bitcoinov je vo vreckách takzvaných dlhodobých hodlerov. Sú to ľudia, ktorí si svoje bitcoiny držia 155 dní alebo viac. V čase písania tohto článku sa viac ako 50 percent všetkých BTC v obehu nepohlo 1 rok alebo viac. To znamená, že sa na jednej adrese zdržiavajú viac ako 365 dní.

od Martin Tkáč

Newsletter news
HODL vlny

Vlny HODL sú dobrým spôsobom, ako preskúmať, kde sa Bitcoin momentálne nachádza v cykle. Ak sa viac BTC nehýbe 1 rok alebo viac, tým vyššia je vlna HODL. Keď sa pozrieme na históriu tohto indikátora on-chain, HODL Waves vyvrcholí, keď trh dosiahne dno. Bolo to tak v rokoch 2014 aj 2018.

zdroj: glassnode.com

V tomto smere je sľubné, že vlna HODL sa už začína opäť stavať na úroveň potrebnú na spustenie býčieho trhu. Mimochodom, dosiahnutie tejto úrovne HODL neznamená, že sa býčí trh musí rozbehnúť.

V minulosti trvalo bitcoinom roky, kým vstúpili do nového boomu. Predtým bol trik kupovať na vrchole zelených vĺn a predávať na vrchole červených vĺn. Či sa táto stratégia tentoraz ukáže ako múdry krok, ukáže až čas.

Červené vlny

Počas býčieho trhu dlhodobí hodleri často predávajú svoje bitcoiny. To sa vyznačuje prudkým nárastom krátkodobých vĺn HODL. Nižšie uvedený graf zobrazuje bitcoiny, ktoré boli na rovnakej adrese až 3 mesiace.

zdroj: grassnode.com

Počas cenového skoku o 64 000 dolárov v apríli 2021 bolo približne 80 percent všetkých bitcoinov na rovnakej adrese po dobu až troch mesiacov. To znamená, že väčšina ponuky bola zobchodovaná počas 3 mesiacov pred dosiahnutím tejto ceny. V tomto zmysle sú HODL Waves dobrým indikátorom FOMO pre trh.

V čase písania tohto článku je toto FOMO skutočne mimoriadne nízke. Ak teda veríte cenovej histórii HODL Waves, mali by ste nakupovať pri veľkých zelených maximách a predávať pri červených minimách. Zostáva však zistiť, či táto šikovná stratégia bude pokračovať, ak Bitcoin po prvýkrát v histórii skutočne vstúpi do globálnej recesie.

Makroekonomický obraz

Bitcoin vytvoril Satoshi Nakamoto v roku 2009. Projekt teda vznikol počas svetovej hospodárskej krízy. Odvtedy centrálne banky neustále znižovali úrokové sadzby a vytvárali prostredie, v ktorom prekvitali všetky finančné aktíva. Takmer všetko, čo vláda nevie vytlačiť, prešlo za posledných 13 rokov relatívne dobrým obdobím.

Teraz sa po prvýkrát nachádzame v období, keď centrálne banky musia zvyšovať úrokové sadzby, aby bojovali s infláciou. To je dôvod, prečo Bitcoin prestal robiť veci od začiatku roku 2022. Uvidí sa, či údaje o reťazci za posledných 10 rokov budú užitočné pri predpovedaní budúcnosti.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár