Viac ako 140 miliónov ľudí už má účet v digitálnom jüane

od Martin Tkáč

Čínske testy digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) nevykazujú žiadne známky spomalenia. Toto je výsledok najnovších údajov odhalených na hongkonskom Fintech Week.

140 miliónov účtov e-CNY

Digitálny jüan (e-CNY), ktorý má nahradiť hotovosť v každodenných transakciách, si získava obľubu medzi individuálnymi aj firemnými zákazníkmi. Hovorí to šéf Inštitútu digitálnej meny Čínskej ľudovej banky (PBoC) – Mu Changchun. Na stredajšej konferencii Mu povedal, že počet individuálnych digitálnych účtov jüanov dosiahol 140 miliónov. Ďalších 10 miliónov účtov vytvorili korporácie.

Zatiaľ čo oficiálny dátum spustenia e-CNY ešte nie je známy, Čína naďalej rozširuje svoje testovacie pokrytie na viac ako tucet regiónov. So širokou škálou maloobchodníkov  od verejných služieb, stravovania a dopravy až po maloobchod a vládne služby, akceptujúcich CBDC, ľudia do októbra 2021 minuli 62 miliárd juanov (9,7 miliardy dolárov) pomocou e-CNY peňaženiek.

Riaditeľ PBoC tiež podrobne popísal rôzne typy digitálnych yuanových peňaženiek. Základná peňaženka s ročným limitom transakcií 50 000 juanov (7 800 USD) vyžaduje na aktiváciu iba telefónne číslo. Ak si chcú používatelia otvoriť neobmedzenú e-CNY peňaženku, musia navštíviť pobočku banky s dokladom totožnosti.

Čína sa snaží úplne nahradiť hotovostné platby digitálnym jüanom a realizuje rozsiahle pilotné projekty vo veľkých mestách od apríla 2020. Čínske CBDC kontroluje, sleduje a registruje v aplikáciách smartfónov čínska vláda.

Pred rokom na tej istej konferencii guvernér PBo Yi Gang povedal, že ľudia minuli 2 miliardy juanov (299 miliónov dolárov) na pilotný projekt digitálneho juanu. Táto suma bola realizovaná v 4 miliónoch transakcií v štyroch mestách. To znamená, že e-CNY zaznamenal 3 000 % nárast objemu transakcií za 12 mesiacov.

Digitálny juan whitepaper

Ako bolo oznámené koncom júla, Čínska ľudová banka (PBoC) vydala bielu knihu o digitálnom jüane. Digitálna mena je v ňom opísaná takto:

  • je to fiat mena vydaná centrálnou bankou, rovnako ako fyzická forma jüanu, a je to zákonné platidlo Číny
  • ide hlavne o náhradu hotovosti v obehu a bude existovať súčasne s fyzickým jüanom, pokiaľ bude potrebná hotovosť
  • centrálna banka neprestane dodávať hotovosť na trh, ani ju nenahradí administratívnym príkazom
  • Emisné právo e-yuanov patrí štátu, pričom ústredným prvkom tohto operačného systému je PBoC, ale autorizovaní prevádzkovatelia a iné komerčné inštitúcie si môžu e-yuany vymieňať a distribuovať verejnosti
  • ide o maloobchodnú formu CBDC vydávanú pre verejnosť a slúžiacu najmä domácim maloobchodným platobným potrebám
  • e-yuan negeneruje úroky z vkladov a platby prostredníctvom jeho elektronických peňaženiek sa zúčtujú po vykonaní transakcie
  • E-yuan neúčtuje autorizovaným operátorom poplatky za zmenárenské služby a operátori neúčtujú poplatky jednotlivým zákazníkom za výmenu e-yuanov.

zdroj:beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár