Veľkosť bloku Bitcoinu dosahuje ATH. Prečo?

Priemerná veľkosť blokov, ktoré sa každý deň začlenia do blockchainu Bitcoinu, je v súčasnosti približne 2 MB. Podľa údajov spoločnosti OKLink ide o najvyššiu úroveň v histórii pôvodnej kryptomeny.

od Simona

Newsletter news

V nedeľu 5. februára priemerná veľkosť bloku prvýkrát prekročila hranicu 2 MB. Toto číslo je dvojnásobok bežnej priemernej veľkosti bloku Bitcoinu, ktorá je približne 1 MB. Tento trend neustále rastie. On-chain analytici sa snažia pochopiť, čo sa deje v sieti kryptomien s najvyššou trhovou hodnotou.

Inžinier spoločnosti Chaincode Labs, známy pod pseudonymom Murch, na Twitteri ukázal, že mempool Bitcoinu má v súčasnosti 51 blokov.


Mempool je akási „čakáreň“, v ktorej transakcie BTC používateľov čakajú na to, kým si ich vyzdvihne ťažiar a pridá ich do bloku. Ukazuje sa, že dopyt po sieti je taký vysoký, že vytvára fronty v mempoole a spôsobuje, že bloky sa pridávajú čoraz bližšie k ich maximálnej kapacite.

Keďže blockchain Bitcoinu je naprogramovaný tak, že každých desať minút sa pridáva nový blok, rad transakcií čakajúcich na schválenie sa len zväčšuje. Ako poznamenal Murch, od upchatia mempoolu BTC uplynulo už viac ako 47 hodín.

Čo zapĺňa bloky Bitcoinu?

Tento nárast dopytu po blokovom priestore Bitcoinu nie je spôsobený organickým nárastom aktivity používateľov v sieti. Nedávno sa uskutočnil projekt, ktorý zaberá značnú časť blokového priestoru: Ordinals.

Ordinals umožňuje ukladať nefungujúce tokeny (NFT) do blockchainu Bitcoinu zápisom metadát do satoshi. Tieto údaje im dávajú individuálnu identitu a umožňujú ich sledovanie a prenos.

Ako vysvetľuje dátový analytik spoločnosti Mercado Bitcoin Breno Brito, Ordinals pripomína starý experiment s farebnými mincami. Je však pokročilejší vďaka aktualizáciám, ktoré boli do Bitcoinu implementované v priebehu rokov, ako napríklad Segregated Witness (Segwit) v roku 2017 a Taproot v roku 2021. Na vysvetlenie toho, ako Ordinals fungujú, používa analógiu:

„Myslíte si, že máte vyplniť formulár s menom, vekom a adresou. Ak je digitálny, zvyčajne je obmedzený počet informácií, ktoré môžete zadať. Napríklad v prípade veku môžete zadať len číslo od 1 do 100. Teraz si však predstavte, že formulár je kus papiera, na ktorý môžete napísať čokoľvek. To je to, čo robí Ordinals. Do bloku Bitcoinu môže umiestniť pomerne veľa vecí vrátane NFT.“

Ako vysvetľuje Brito, neexistuje žiadny stanovený limit, koľko priestoru môže jeden protokol blockchainu Bitcoinu využívať. Jediným obmedzením je maximálna kapacita samotného bloku, ktorá je 4 MB.

Najväčší blockchain v histórii Bitcoinu

V praxi to bolo vidieť minulý týždeň, keď bol vyťažený doteraz najväčší blok Bitcoinu. Tento blok s veľkosťou 3,96 MB pridali do siete ťažiari z poolu Luxor. Obsahovala kresbu NFT s plešatým bradatým čarodejníkom v slnečných okuliaroch a reklamu na „Magic internet Jpegs; Pridajte sa k nám“.


Táto kampaň skutočne spôsobila, že sa mnohí pridali k hnutiu. Pierre Rochard sa v pondelok podelil o zaujímavý graf. Ukazuje sa, že 50 % priestoru blockchainu Bitcoinu vypĺňajú skripty P2TR, ktoré sa používajú na ukladanie NFT v sieti.

P2TR je skratka pre Pay-to-Taproot. Tento skript bol zavedený v poslednom soft forku Bitcoinu. Umožňuje, aby sa každá zmluva so zložitými transakciami v sieti vysoko škálovala. Náklady na takúto zmluvu a jej vzhľad sú zároveň rovnaké ako pri bežnej transakcii.

Je NFT na Bitcoine dobrý nápad?

Vďaka aktualizácii Taproot nie je vytváranie NFT v systéme Bitcoin nákladnou operáciou. To však neznamená, že NFT nezvýšia sieťové poplatky, najmä ak budú naďalej zaberať čoraz viac blokového priestoru. Vývojár Narcélio Filho vysvetlil:

„Obsah NFT je výzvou pre obmedzený priestor s inými transakciami. To by mohlo mať vplyv na zvyšovanie poplatkov.“

Podľa neho toto zvýšenie poplatkov nie je negatívne. Naopak: pomáha prilákať do siete viac ťažiarov, čo následne zvyšuje bezpečnosť celého ekosystému.

„Zdravá sieť je sieť, ktorá sa intenzívne využíva. Čím sú bloky plnšie, tým lepšie pre všetkých, pretože sa tým zvyšuje rozpočet na bezpečnosť Bitcoinu.“

Tvrdí tiež, že tento experiment integrácie NFT do Bitcoinu nemusí mať dlhé trvanie, pretože poplatky začnú rásť:

„Som presvedčený, že tento odpad dávajú na blockchain práve preto, že poplatky sú nízke. Ak sa zvýšia, bude menej motivácie na takýto druh plytvania.“

Pripomína, že ukladanie údajov do blockchainu Bitcoinu, ktoré nie sú len relevantnými informáciami o transakciách, nie je ničím novým.

„Už od nepamäti používali používatelia určité časti transakcií na kódovanie ľubovoľného obsahu. Podobne ako Satoshi s blokom genesis s titulkom The Times. Dokázali to aj s inými typmi médií, ako sú obrázky a videá. V blockchaine sú tisíce zašifrovaných súborov, ktoré sú nasekané na malé roztrúsené kúsky.“

Vysvetľuje, že to nie je nevýhoda, pretože tento „dodatočný“ obsah možno v prípade potreby z databázy odstrániť. Na druhej strane, pozitívom sú nové príjmy pre ťažiarov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár