Vedci skúmali, aká môže byť úloha bitcoinu o sto rokov

od Martin Tkáč

Vedci sa domnievajú, že bitcoin sa v budúcnosti môže stať platobným nástrojom pre konkrétne transakcie. Okrem toho sa pýtali, aká môže byť úloha kryptomeny za viac ako sto rokov.

Bitcoin za sto rokov

Joshua R. Hendrickson z University of Mississippi a William J. Luther z Florida Atlantic University a Americký inštitút pre ekonomický výskum sa rozhodli študovať budúcu úlohu BTC. Závery boli zverejnené v analýze „Hodnota bitcoinu v roku 2141 (a ďalej!)“.

Pripomeňme, že posledný bitcoin má byť vydaný v roku 2140.

Po roku 2140 motivácia pre účastníkov systému v podobe cien BTC zmizne. Budú môcť získavať príjmy iba z transakčných poplatkov

– píšu vedci v správe.

 

S rozšírením bitcoinovej siete by sa mala úloha tejto kryptomeny ako investičného aktíva znížiť, pretože už nebude vykazovať uspokojivú mieru návratnosti. Potom budú držitelia BTC ochotní vykonávať transakcie a platiť v BTC. Návrh? Bitcoin je možné prijať ako platobný prostriedok predovšetkým v krajinách s dlhoročnou tradíciou poškodzovania peňazí, ako sú Argentína, Venezuela alebo Zimbabwe

– pokračujú v pridávaní.

Online poplatky

Tiež berú na vedomie, že transakčné poplatky môžu zostať Achillovou pätou BTC. Bitcoinový protokol navyše nie je dostatočne odolný voči útokom, keď sú tieto poplatky veľmi nízke. Ak tieto poklesnú pod hranicu transakčného poplatku požadovaného na zabezpečenie siete, maloobchodníci môžu dokonca odmietnuť bitcoin prijať. Dôvodom bude pokles dôvery v sieť kryptomien.

Správa tiež dodala, že bitcoiny budú aj v budúcnosti ponúkať viac súkromia ako digitálne meny krajín.

To znamená, že bitcoin je možné použiť na transakcie veľkého rozsahu, kde je dôležité súkromie. Vďaka jeho jedinečným vlastnostiam z neho môžu byť pekné peniaze. Na druhej strane existujú kryptomeny ako monero a zcash, ktoré poskytujú väčšie súkromie.

– domnievajú sa vedci.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár